Covid 19, hysterie a nový informační web

07.04.2020 | , Finance.cz
Spotřebitel


Prvotní šok, který pramenil z náhlého uzavření škol a veřejných míst a také omezení osobního pohybu již pominul. Některým trochu otrnulo a nebaví je být doma, jiní nařízení vlády dodržují, ale z všudypřítomné mediální palby jim příliš dobře není. Co v takovém případě říká psycholog?

Primářka Oddělení klinické psychologie Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Zuzana Spurná radí, jak si s panikou a mediálním coronavirovým šílenstvím poradit.

Jak si dnes nejlépe zachovat zdravou mysl?

V současné době ohrožení coronavirovou infekcí by Zuzana Spurná lidem doporučila vstřebávat z médií jen takové množství informací, které jsou schopni zvládnout. Pokud je někdo úzkostný, tak sám sobě neprospěje tím, že bude v každé volné chvíli zjišťovat, kolik je u nás i ve světě nových nakažených. Zjišťovat informace je důležité, ale jen v takové míře, abychom sami sobě neubližovali.

Ve volném čase se věnujte tomu, co vás baví a uklidňuje, což může být pro každého něco jiného. Pokud jste kvůli nouzovému stavu museli zůstat doma, zkuste tento čas využít k tomu, co jste chtěli už delší dobu udělat, ale „nebyl čas.“ Případně můžete najít smysl v pomoci ostatním, ať už je to venčení psa nebo nákup sousedce v seniorním věku, šití roušek, kterých je nedostatek, anebo jiná dobrovolnická činnost.

Pandemie coronaviru působí na člověka ze všech směrů

Pandemie koronaviru a Češi

Zdroj: Shutterstock

Jak bojovat se strachem z coronaviru?

Primárně bychom neměli zapomínat na to, jakou roli hraje v našem životě strach. Strach je projevem pocitu ohrožení vlastního života. Je přirozené, že máme v současné době strach z coronaviru, který je pro nás (na rozdíl od běžné chřipky) zatím do značné míry neznámý.

Se svým strachem musíme umět pracovat. Neměli bychom jej nechat ochromit nás, s čímž souvisí i odpověď na předchozí otázku – pokud je někdo úzkostný z informací o rozšiřování nákazy, pak by neměl sedět od rána do večera u zpravodajství.

Na druhou stranu bychom neměli strach, respektive riziko nákazy, bagatelizovat. Tím, že někteří lidé riziko podceňují, se mohou stát součástí rozšiřování infekce. Je sice pravda, že pro většinu populace a ve většině případů má nemoc COVID-19 mírný průběh.

Nicméně pro seniory jde o závažnou nemoc, která snadno velmi zatíží náš zdravotní systém. Pokud se nebojíte sami o sebe, zkuste být ohleduplní ke své rodině a známým v seniorním věku, ale také k lékařům a ostatním zdravotníkům.

 

Jak tedy nejlépe čelit hysterii a panice? I té vlastní?

Hysterii lze nejlépe čelit důslednou prevencí a dodržováním opatření, které vláda vydává. Tyto opatření považuji za nezbytná a správná, abychom šíření infekce co nejvíce zpomalili. Česko v tomto ohledu vychází z doporučení, která pomohla zvládnout šíření infekce v Asii, a tato opatření vycházejí z dřívější zkušenosti s epidemií SARS v Asii v roce 2003.

Tip: Prominutí záloh na důchodovém a zdravotním pojištění pro OSVČ kvůli koronaviru

Dodržujte tedy všechna doporučená opatření – hygiena rukou, nošení náustku nebo alespoň jakékoliv jiné dostupné ochrany úst a nosu a to, pokud možno vždy, pokud jste v kontaktu s ostatními lidmi. Stejně jako chřipka se coronavirus přenáší ještě před projevem jakýchkoliv symptomů, proto bychom měli ústenky nosit všichni.

Pokud budeme tato opatření dodržovat, tak i přes ekonomické ztráty coronavirovou infekci překonáme. Hysterii a paniku všichni nejlépe zvládneme tak, že budeme k situaci přistupovat realisticky – infekci nezveličujme ani nebagatelizujme a snažme se ochránit ty, pro které nemoc COVID-19 představuje největší riziko, tj. pro seniory a zdravotníky.

Štítky:


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 5 krát

Články ze sekce: Spotřebitel