O kolik vám sníží penzijní spoření a životní pojištění daň z příjmu za rok 2018?

14.01.2019 | , Finance.cz
DANĚ


Máte uzavřené penzijní připojištění, životní pojištění anebo doplňkové penzijní spoření? V tom případě byste měli vědět, že si své příspěvky můžete odečíst z daní a následně očekávat daňovou vratku.

V ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání je možné uplatnit daňové odpočty, které snižují roční daňový základ. Při splnění zákonných podmínek snižuje daňovou povinnost i spoření v penzijním připojištění či doplňkovém penzijním spoření a zasílání peněz na smlouvu o životním pojištění. Jak vysoká může být daňová úspora?

Kolik lze odečíst z daní za penzijní připojištění a spoření?

Za rok 2018 snižují roční daňový základ vlastní vklady na penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření maximálně o 24 000 Kč. Pro účely daňového odpočtu se však u penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření hodnotí až měsíční vklady nad 1 000 Kč. Až o 24 000 Kč lze snížit daňový základ i o vlastní vklady na smlouvu o životním pojištění.

Lze snížit základ daně i o příspěvky zaměstnavatele?

Příspěvky zaměstnavatele na penzijní připojištěni, doplňkové penzijní spoření anebo životní pojištění patří v některých firmách mezi zaměstnanecké benefity. Pokud pak ukládáte minimálně 300 Kč měsíčně, máte nárok i na státní příspěvek. Ten je nejvyšší za předpokladu, že spoříte 1 000 Kč a více. Od státu získáte 230 Kč měsíčně, což je 2 760 Kč ročně. Lze ale i tyhle příspěvky odečíst z daní?

Na smlouvu o penzijním připojištění nebo doplňkovém penzijním spoření a smlouvu o životním pojištění může zaměstnanci přispívat i zaměstnavatel, pro účely daňového odpočtu se ale hodnotí pouze vlastní vklady daňového poplatníka, platby zaměstnavatele se nepočítají,“ doplňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Zdroj: Shutterstock

Daňová úspora při snížení daňového základu?

Každé snížení daňového základu o 1 000 Kč z důvodu uplatnění daňového odpočtu ve stejné výši snižuje roční daňovou povinnost o 150 Kč. V souhrnu je tedy možné díky měsíčním vkladům na penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření a životní pojištění zaplatit na dani z příjmu až o 7 200 Kč méně.

Na maximální daňový odpočet dosáhnou nejen daňoví poplatníci, kteří pravidelně spoří např. na smlouvu o doplňkovém penzijním spoření 3 000 Kč měsíčně a na smlouvu o životním pojištění 2 000 Kč, ale i lidé, kteří si smlouvy doplatí jednorázově koncem roku. Při splnění smluvních podmínek se totiž pro účely daňového odpočtu zohledňuje i platba mimořádného pojistného koncem roku.

Penzijní společnosti posílají obvykle svým klientům u obou penzijních produktů informaci, jakou částku mohou koncem roku na svoji smlouvu ještě zaslat, aby čerpali maximální daňový odpočet,“ dodává Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

 

Lze uplatnit odpočet u dvou smluv o životním pojištění?

Důležité je vědět, že daňový odpočet můžete u smlouvy o životním pojištění uplatnit pouze tehdy, pokud neumožňuje průběžný výběr naspořených prostředků. Je zde nutné, aby k výplatě pojistného mohlo dojít nejdříve 60 měsíců od uzavření smlouvy a ve chvíli, kdy účastník pojištění dosáhne nejméně 60 let věku.

Dobré je však zmínit, že daňoví poplatníci mohou mít uzavřeno více smluv. Není pak problém finanční prostředky u jedné pojišťovny průběžně čerpat a u druhé si smlouvu a příspěvky uplatnit v daňovém přiznání v rámci snížení daňového základu.

Případně lze pro účely daňového odpočtu sčítat vklady na dvě smlouvy splňující podmínky pro daňový odpočet,“ upřesňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Kdo si může snížit základ daně?

Zaměstnanci doručí mzdové účetní příslušné potvrzení od pojišťovny nebo penzijní společnosti. Fyzické osoby podávající si daňové přiznání samy pak přiloží tato potvrzení k daňovému přiznání.

Daňový základ si mohou snížit i osoby mající během roku pouze příjmy z pronájmu či kapitálového majetku, není nutné mít aktivní příjem ze zaměstnání či podnikání,“ vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Zdroj: Lesensky.cz, Mazars


Čtěte také:

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 13 krát

Články ze sekce: DANĚ