Kdo vlastní české fotbalové kluby?

04.02.2019 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


Fotbal v Česku je fenomén, který i přes různé skandály přiláká na stadiony snadno přes 1,3 milionu lidí. Kdo vlastní české fotbalové týmy - Spartu, Baník či Bohemku?

Český fotbal výsledkově neprožívá nejlepší období, ale vypadá to, že pomalu vstává z popela, což dokazují i dva kluby, které přežily zimu v evropských pohárech - Slavia a Plzeň. Přesto je český fotbalový rybníček zatuchlý a v jeho popředí sedí bývalý agent StB a šušká se, že ani video nedokáže naklonit českou rovinu Tak uvidíme, jak se situace kolem rozhodčích vyvrbí. Kdo vlastní naše kluby:

„Zelená je tjáva, fotbal to je hja!" Kdo v Česku tuto hju ovládá?

Fotbalové hřiště na vesnici

Zdroj: Shutterstock

1. FC Slovácko - Slovácko sa súdí?

1. FC Slovácko logo

Vlastníkem fotbalového klubu 1. FC Slovácko je holding Z-Group a. s., která je ovládána a veskrze vlastněna slováckým miliardářem Zdeňkem Zemkem. Do Z-Group a. s. spadají například společnosti Železárny Veselí nad Moravou, ČSAD autobusy Plzeň, ČSAD Vsetín či lázeňská sanatoria Miramare v Luhačovicích, LS Royal a Royal Spa v Mariánských Lázních, Velkých Losinách a Ostrožské Nové Vsi a další společnost. Rovněž rodina Zemků vlastní solární elektrárny, za které je trestně stíhán Zdeněk Zemek, za solární elektrárny již v minulosti byli jeho dva synové Alexander a Zdeněk odsouzeni na téměř 7 let vězení a dostali několikamilionové pokuty. A pak že Slovácko sa nesúdí...

1. FK Příbram - železný muž Starka

1. FK Příbram lgoo


V Příbrami mají svého železného muže, bosse Jaroslava Starku. Ten je již velezkušeným funkcionářem a podnikatelem, který zbohatl v divokých devadesátých letech v pohostinství, barech, hotelových a dalších doprovodných službách. Jaroslav Starka stejně jako skorojmenovec Ned dokáže vycítit, kdy se jeho klubu blíží zima, a přiloží nějaké to polínko do ohně a jeho klub se dokáže za zázračných okolností zachránit.

Oficiálně je ovšem vlastníkem klubu jeho syn, Jan Starka, nicméně Jaroslav Starka je prezidentem klubu a často mívá i poslední slovo v kabině. Jeho tým je tvořený z odložených hráčů, veteránů a čím dál více také s talentů, které si příbramský fotbalový tým vychovává sám ve své fotbalové akademii, jejímž ředitelem je bývalý ministr školství a tělovýchovy Josef Dobeš. Talentované hráče také klub prodává do špičkových evropských týmů.

1. FK Příbram měla fotbalový podzim jako na houpačce, s favority dokázala uhrát body, naopak s týmy, s kterými bojuje o záchranu, prohrávala.

 

AC Sparta Praha - namaže železnou Spartu Malý Mozart?

AC Sparta Praha

Akcie AC Sparta Praha vlastní ze 60 % společnost J & T Credit Investments a ze 40 % Daniel Křetinský, který se podílí na směřování klubu a má nejspíše také poslední slovo při schvalování posil. Daniel Křetinský patří mezi nejbohatší Čechy a jeho majetek je odhadován na 59 miliard korun. Patří mezi největší české uhlobarony (je majoritním vlastníkem EHP) a vlastní rovněž různá média (deník Blesk, časopis Reflex a rádia Frekvence 1, Evropa 2). Spekuluje se rovněž, že by mohl koupit televizi Barrandov, která není v nejlepší ekonomické formě. 

Poslední roky to ve Spartě sportovně skřípe a i tento rok mohou na titul s největší pravděpodobností zapomenout. Ve Spartě se posily většinou tahají jako králíci z klobouku a trenéři se sestavou čarují jako kouzelník Pokuston.

Sparťanští fans nyní vzývají malého Mozarta Tomáše Rosického a doufají, že dokáže složit hřebík po hřebíčku novou železnou Spartu. Jen doufejme, že bude mít ščasnou volbu při výběru posil.


Čtěte také:

Kam plyne zisk 76 miliard Kč z českých bank?

Kdo vlastní naše obchodní řetězce?

Kdo vlastní naše mobilní operátory?


Bohemians Praha 1905 - natřou to klokani zbytku ligy?

Bohemians Praha logo

Majoritním vlastníkem klubu z Vršovic je Darek Jakubowicz (51,19 % akcií), jehož rodina je také vlastníkem hlavního sponzora Bohemky - společnosti Barvy a Laky Hostivař. Dalším vlastníkem je občanské sdružení CU Bohemians Praha, které se věnuje výchově vršovické mládeže a také se podílelo na záchraně tohoto tradičního klubu.

Bohemians Praha 1905 měl totiž v minulosti existenční problémy a propadl se až do 3. ligy, ale díky fanouškům se dokázal vrátit do první ligy, kde se tito neohrožení vačnatci drží již od roku 2014.

FC Baník Ostrava - povstání z uhelného popela?

FC Baník Ostrava logo

V minulosti těžil Baník ze solidní základny talentů a úžasné fanouškovské podpořy. Nicméně peníze utržené za odchovance se jaksi rozkutátely a po mnoha pokusech o návrat na výsluní se FC Baník Ostrava hrdý a slavný klub se poroučel do druhé ligy, odkud se dokázal po jedné sezóně dostat zpět mezi českou elitu.

Za stabilizaci klubu a návrat do 1. ligy mohou ostravští fanoušci vděčit miliardáři Václavu Brabci, který vlastní 95% podíl v klubu. Václav Brabec vlastní podíl ve společnosti CIDEM holding (ČSAD Havířov, a. s., ČSAD Karviná a. s., ČSAD Frýdek-Místek, a. s., CIDEMAT Hranice, s. r. o, KBS Hranice, s. r. o., BUS MANAGEMENT, a. s., FVE 6, s. r. o.), dále je majitelem společností Warimex s. r. o., Vacutec Moravia, s. r. o. a hotelu Octárna v Kroměříži.

 

FC Fastav Zlín - ZZ ze Zlína

FC Fastav Zlín

Zdeněk Červenka a Zdeněk Grygera - dva Zdeňkové, kteří dovedli Zlín až do Evropské ligy. Zdeněk Červenka je 100 % FC Fastav Zlín a rovněž vlastní několik společností navázaných na zemědělství, z nichž největší je společnost Lukrom, jehož tržby přesahují 2,5 miliardy korun ročně.

FC Fastav Zlín ovšem trochu doplatil na účast v Evropských pohárech tím, že poměrně úzký kádr v domácí lize nenaplňoval očekávání, a Zlín se minulý rok umístil až na 10. příčce, pouhé tři body nad sestupovým pásmem. V letošní sezóně ovšem již vidíme starý dobrý Zlín, který se na konci zimy pohyboval v první šestici ligových týmů.

Příště se podíváme na další týmy Fortuna ligy - Viktorii Plzeň, Boleslav, Jablonec a další.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 6 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EU