Kdo vlastní české fotbalové kluby II

20.07.2021 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


V čele českých klubů se potkávají vlastníci všech kategorií - bossové z devadesátých let, mocní miliardáři, bývalí fotbalisté i trestně stíhané osoby. Kdo vlastní Viktorii Plzeň, Slovan Liberec či Jablonec?

Fotbalová asociace České republiky (FAČR) je státem nejvíce podporovaná neziskovka, která donedávna měla v čele bývalého agenta StB (jako místopředsedu), vlastníci klubů jsou trestně stíhaní a rozhodčí přehlíží offsajdy i u videa. Majitelé klubů jsou zoufalí a případní sponzoři se českému fotbalu raději vyhnou. Nicméně se blýská na lepší časy a sponzoři, vlastníci klubů i funkcionáři si vydupali změnu a u kormidla je nyní Petr Fousek.

My se nyní podíváme kdo vlastní tyto české kluby:

Na českou nejvyšší fotbalovou soutěž zavítá za celý rok více než 1,3 milionů lidí

České stadiony

Zdroj: Shutterstock

TIP: Podívejte se, kdo vlastní Baník, Spartu a další české týmy

FC Slovan Liberec - precizní vlastník

FC Slovan Liberec logo

Zdroj: FC Slovan Liberec

FC Slovan Liberec se může opřít o svého dlouhodobého vlastníka Ludvíka Karla. Ten vlastní liberecký fotbalový klub skrze svoji společnost Preciosu.

Ludvík Karl byl ředitelem státního podniku Preciosa od roku 1983 a prosadil vyřazení tohoto podniku z privatizace a tehdejší vedení komunistické strany nakonec umožnilo odkup podniku do rukou zaměstnanců Preciosy. Později Ludvík Karl odkoupil jednotlivé podíly a stal se vlastníkem tohoto sklářského podniku.

V roce 2015 dostal Ludvík Karl státní vyznamenání od prezidenta Zemana, proti čemuž se ohradili bývalí vězni, jenž byli za minulého režimu nuceni pracovat v Preciose. Pracovní podmínky hodnotili jako "otrokářské". Ludvík Karl to pro Deník komentoval slovy: 

„ Ano, práce, kterou vězni  vykonávali, byla fyzicky velmi náročná. Ale stejně náročnou práci bohužel vykonávaly i stovky dalších zaměstnanců, z nichž bylo mnoho žen. To není rozhodně  nic, na co bychom byli pyšní. To je jen konstatování stavu věcí, jejichž základní příčinou bylo dlouhodobé a hrubé „podfinancování" technického a technologického rozvoje, tedy záležitosti, o které se rozhodovalo na centrální úrovni."

Majetek Ludvíka Karla se odhaduje na 3 miliardy korun a patří mezi 100 nejbohatších Čechů. A právě Ludvík Karl je jedním ze stavebním kamenů dlouhodobé prosperity libereckého klubu, který dokáže jednou za čas uloupit vítězství v české lize i bohatším týmům.

 

FC Viktoria Plzeň - vrba mlátička českého fotbalu

FC Viktoria Plzeň logo

Zdroj: FC Viktoria Plzeň

Donedávna byl vlastníkem plzeňského klubu RNDr. Tomáš Paclík, který stál za zrodem plzeňské pohádky. Tomáš Paclík působí na různých postech ve společnostech Veolia, která nechvalně proslula zvláštní privatizací české vody, či ve společosti Moravská vodárenská, Dále vede poradenskou společnost.

Dříve vlastnil a vedl firmu Dočista, která získala od tehdejšího ministra vnitra Ivana Langera (ODS) zakázku na čištění policejních uniforem v hodnotě 54 milionů Kč. Policie (spadající pod ministerstvo vnitra) případ prošetřila, ale nic nezákonného neobjevila. Antimonopolní úřad nicméně za tento obchod udělil ministerstvu vnitra pokutu ve výši půl milionu korun.

Nicméně po 11 letech došlo ke změně majitele FC Viktoria Plzeň. Jediným držitelem akcií společnosti Viktoria Plzeň 1911, a.s., která klub vlastní, se stal Adolf Šádek.

Nejúspěšnější klub poslední doby se z miláčka českých fanoušků přerodil v asi nejvíce nenáviděný klub v Česku (protože Sparta byla poslední roky spíše k smíchu). Náklonost sudích i náklonost některých plzeňských hráčů k pivu (a možná i k jiným navykovým latkám) to vše obrátilo vztah k Plzni u velké části českých fanoušků. Navíc chlapci z plzeňské kabiny jsou pěkní raubíři, kteří utíkají před policií a na sociálních sítích hrdinně bojují se Slávií i češtinou.

Viktoria Plzeň nezažila nejúspěšnější ročník a k návratu na špici ligy i do evropských pohárů ji má pomoci Michal Bílek. Na západě Čech doufají, že bývalý reprezentační trenér najde ten správný recept na promazání talentovaného kádru.

FK Dukla Praha - armádní výprodej?

FK Dukla Praha logo

Zdroj: FK Dukla Praha

Majoritním vlastníkem klubu FK Dukla Praha je miliardář Petr Paukner, který podniká v energetice a vlastní klub z Julisky skrze společnost Carbounion, ta je také nejvýznamnějším partnerem FK Dukla Praha.

Petr Paukner se snažil klub z Julisky již několikrát prodat, ale vždy neúspěšně. Přibližně 11% podíl vlastní ještě realitní společnost Sigur, a. s., jež vlastní Libor Hledík.

Dukla Praha v současné době působí ve fotbalové národní lize, kde obsadila 3. místo a nepostoupila mezi českou elitu.

FK Jablonec - odsouzeníhodná PEnaLTA?

FK Jablonec logo

Zdroj: FK Jablonec

Bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta je 70% vlastníkem jabloneckého klubu. Pro Miroslava Peltu byly minulé roky jako na houpačce, nejdříve si pobyl ve vazební věznici a minulý rok slavil bronzový postup do základní skupiny Evropské ligy, kterou již v minulosti okusil a rozhodně neudělal českému fotbalu ostudu. Řada hráčů z kádru Jablonce se následně velmi dobře prosadila i ve Slavii a reprezentaci

Miroslav Pelta měl v minulosti blízko k Občanské demokratické straně, dále působil jako funkcionář v pražské Spartě a v čele Fotbalové asociace České republiky. Dále obchodoval s nemovitostmi. O jeho metodách typu „všechno bylo cinklý“ si cvrlikají vrabci na stadionech po celém Česku. V současné době je stíhán na svobodě kvůli korupci. Měl totiž se svoji milenkou Simonou Kratochvílovou (náměstkyně tehdejší ministryně školství) rozdělovat dotace v hodnotě stovek milionů dle jejich uvážení.

Pod pravidelný úspěch Jablonce je podepsán zkušený trenér Petr Rada, který dokáže slepit tu správnou partu a často s ní dožongluje až na přední příčky v lize.

FK Mladá Boleslav - poslední sezóna? Škoda slov...

FK Mladá Boleslav logo

Zdroj: FK Mladá Boleslav

Akcionáři FK Mladá Boleslav jsou následující:

Akcionář Podíl
Gema MB 51 %
Statutární město Mladá Boleslav 34 %
Realstav 11 %
FK Mladá Boleslav, z. s. 4 %

Zdroj: Výroční zpráva FK Mladá Boleslav

Gema MB se zabývá stavební činností a je vlastněna dvojicí podnikatelů - Františkem Petrtýlem a Josefem Dufkem.

Generálním reklamním partnerem je Škoda auto, takže FK Mladá Boleslav se dlouhodobě řadí mezi týmy, které mají velmi dobré finanční zázemí. Bohužel se "Bolce" nedaří prosadit do evropských pohárům, ani se ji nepodařilo přiblížit výrazně titulu, přestože ji v minulosti vedli velmi schopní trenéři a kádr byl rovněž velmi kvalitní (na české poměry).

Minulý rok navíc Mladé Boleslavi hrozil sestup a i přes posílení bývalými reprezentanty (na lavičce i na hřišti) si "užila" dlouhou sérii porážek. Nakonec se ovšem dokázala zachránit a již vyhlíží nový ročník fotbalové ligy, dle kádru by měla působit v elitní pětce. Ovšem síla na papíru neznamená sílu na hřišti.

FK Teplice - skláři se na Stínadlech bouří

FK Teplice logo

Zdroj: FK Teplice

Teplický fotbalový klub je vlastněn společností AGC Flat Glass Czech a.s., která je vlastněna nadnárodní společností AGC Glass Europe, jež sídlí v Belgii. AGC je největším výrobcem plochého skla ve střední a východní Evropě (pro potřeby stavebního i automobilového průmyslu) a jedná se o jednu z největších firem působících v Česku s obratem přesahujícím 14 mld. korun ročně.

A právě AGC si několikrát stěžovala na poměry v české kopané, protože chod teplického klubu jej stojí desítky milionů korun ročně a zákulisí českého fotbalu není téměř vůbec transparentní.

FK Teplice patří kvůli sklárně i dalším dlouhodobým partnerům k ekonomicky stabilním klubům a každoročně se pohybují v poklidném středu tabulky a čas od času si vyšlápnou na někoho z nejlepší trojky, což rozbouří teplická Stínadla.

Nicméně minulý ročník byli v Teplicích rádi za záchranu, protože hrozba sestupu byla velmi reálná a dle některých výkonů na hřišti možná i zasloužená.

Příště se podíváme na týmy, jejichž vlastníci jsou z východu republiky i z Asie - Slavii, Olomouc či Karvinou.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 2.5
Hlasováno: 57 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EU