České vysoké školy přitahují stále více studentů ze zahraničí. Loni se k prezenčnímu studiu bakalářského nebo magisterského programu zapsalo 14 200 cizinců, což je nárůst o tři tisíce studentů oproti roku 2003. Další navýšení jejich počtu lze očekávat během nadcházejícího akademického roku.
Studenti z jiných zemí mají u nás stejné podmínky ke studiu jako čeští vysokoškoláci, neplatí tedy žádné školné. Pouze v případě, že studují obor v angličtině, jsou povinni za něj platit. To se však vztahuje i na jejich české kolegy. Výhodnou možností je pro cizince prázdninové studium češtiny, které by jim mělo umožnit začít studovat obor v českém jazyce. Stále větší počet z nich se hlásí i na soukromé vysoké školy.
Tradiční baštou zahraničních studentů je Univerzita Karlova, kde loni studovalo více než 5 200 cizinců. Na druhém místě se umístila brněnská Masarykova univerzita s přibližně 2 200 cizinci, o tři sta méně jich registrovali na Vysoké škole ekonomické v Praze. Zhruba tisícovku cizinců přilákala Univerzita Palackého v Olomouci a České vysoké učení technické v Praze.
Mezi zahraničními vysokoškoláky suverénně vedou Slováci, jejichž hlavní devizou je schopnost porozumět česky vedeným přednáškám a studovat materiály v češtině bez větších problémů. Loni se jich na naše univerzity zapsalo přes 9 300. S velkým odstupem následují Rusové, kterých je asi pět set a Ukrajinci se čtyřmi sty studentů.
Celkem v uplynulém akademickém roce studovalo v Česku ve všech programech a formách studia téměř 18 400 zahraničních studentů, z nichž přes šestnáct tisíc navštěvovalo veřejné vysoké školy. Zvýšení počtu cizích studentů však automaticky neznamená snížení možnosti dostat se na vytoužený obor pro domácí zájemce o studium. Každý rok se navyšuje počet přijímaných studentů na vysoké školy a šance dostat se na vyhlédnutý studijní program je v procentech značně vyšší než tomu bylo v minulých letech.
Zdroj: ihned.cz
Materiál byl převzat ze zpravodajského a informačního serveru VYSOKESKOLY.CZ.