Jak vycházejí podzimní svátky? A kdy zůstanou obchody zavřeny?

29.08.2021 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


Letní prázdniny utekly jako voda a děti se již těší na podzimní prázdniny a také svátky na podzim. Na jaké dny letos připadají svátky sv. Václava, vznik Československa, či 17. listopadu?

Podzim - doba padání listí, návratu televizních seriálů a také tří státních svátků a podzimních prázdnin. Které dny budou svátky na podzim:

Svatý Václav bude v úterý 28. září

První podzimní státní svátek oslavíme v úterý 28. září, na který náleží Den české státnosti a tento je rovněž svátkem patrona Čech a Moravy, svatého Václava. 

Tento svátek je poměrně "čerstvý", protože byl zaveden teprve v roce 2000.

Den české státnosti je jeden z osmi svátků, kdy musí mít dle zákona obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zavřeno.

Místo návštěvy obchodních center, super a hypermarketů tedy raději vyražte na houby či na vinobraní do některé malebné vesničky na jihu Moravy.

Svatý Václav se slaví v úterý 28. září

Svatý Václav

Zdroj Shutterstock

Vznik Československa 28. října oslavíte ve čtvrtek

Oslava Dne vzniku samostatného Československa letos připadne na čtvrtek 28. října, kdy si připomeneme 103. výročí od založení společného státu Čechů, Moravanů, Slezanů a Slováků. Tento svátek již existoval i za dob socialismu, ovšem naši východní bratři ho bohužel neslaví, přestože se jedná o mezník v naší společné historii.

Tip: Kdy jsou státní svátky na Slovensku a kdy mají zavřené obchody?

Podzimní prázdniny na konci října

Studenti základních a středních škol se mohou těšit na podzimní prázdniny na konci října, ve středu 27. a pátek 29. října naberou síly na podzimní a zimní studium. Pokud tedy máte malé děti, tak pamatujte, že školy budou zavřené. Pokud jde o školky, tak otevřou dle rozhodnutí ředitele/ředitelky.

Podzimní svátky vybízí k podzimní dovolené, protože budou děti doma 5 dnů v kuse, protože svátek 28. října vychází na čtvrtek.

32. výročí Sametové revoluce připadá na středu

Letos si připomene 32. výročí Sametové revoluce a také 82 let od zavření českých vysokých škol nacisty. Den boje za svobodu a demokracii připadá na středu.

Nebojte, tento den nebudou nijak omezeny obchody, takže bude všude otevřeno a vy můžete ukojit své nákupní choutky.

Tedy jestli do nakupování nehodí vidle pandemie koronaviru.

Vánoce 2021 se kryjí s víkendem

24. prosinec připadá v roce 2021 na pátek a zbytek svátků pokryje víkend, protože svátek svatého Štěpána připadá na neděli. Poslední den roku letos připadá na pátek a 1. ledna 2022 tedy logicky bude v sobotu.

Obchody, jejichž rozloha je větší než 200 metrů čtverečních, zůstanou od 12:00 zavřené na Štědrý den.  Na první i druhý svátek vánoční budou mít velké obchody zavřeno po celý den, stejně jako na Nový rok.

Zákon omezující prodej platí již pátým rokem

Již od roku 2016 platí zákon, jenž omezuje prodej ve velkých provozovnách, během osmi vybraných svátků na celém území České republiky.

Podívejte se do naší tabulky, kdy budou muset mít velké obchody zavřeno. Zavřít musí provozovny a výdejny, jejichž nákupní plocha přesahuje 200 metrů čtverečních.

Kdy musí na svátek velké obchody zavřít v roce 2021?

  • 1. 1. Nový rok
  • 19. 4. Velikonoční pondělí
  • 8. 5. Den vítězství
  • 28. 9. Den české státnosti
  • 28. 10. Den vzniku samostatného československého státu
  • 24. 12. Štědrý den (od 12:00)
  • 25. 12. 1. svátek vánoční
  • 26. 12. 2. svátek vánoční
 
Štítky:


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 2.5
Hlasováno: 242 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EU