Jak vycházejí podzimní svátky? A kdy zůstanou obchody zavřeny?

30.08.2019 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


Letní prázdniny utekly jako voda a děti se již těší na podzimní prázdniny a také svátky na podzim. Na jaké dny letos připadají svátky sv. Václava, vznik Československa, či 17. listopadu?

Podzim - doba padání listí, návratu televizních seriálů a také tří státních svátků a podzimních prázdnin. Které dny budou svátky na podzim:

Svatý Václav bude v sobotu 28. září

Bohužel dva ze tří podzimních svátků připadají na víkend. A hned ten první podzimní státní svátek oslavíme v sobotu 28. září, na který náleží Den české státnosti a tento je rovněž svátkem patrona Čech a Moravy, svatého Václava. 

Tento svátek je poměrně "čerstvý", protože byl zaveden teprve v roce 2000.

Den české státnosti je jeden z osmi svátků, kdy musí mít dle zákona obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zavřeno.

Místo návštěvy obchodních center, super a hypermarketů tedy raději vyražte na houby či na vinobraní do některé malebné vesničky na jihu Moravy.

Svatý Václav se slaví 28. září a letos bohužel tento svátek připadl na víkend.

Svatý Václav

Zdroj Shutterstock

Vznik Československa 28. října oslavte na prodlouženém víkendu

Oslava Dne vzniku samostatného Československa letos připadne na pondělí 28. října, kdy si připomeneme 101. výročí od založení společného státu Čechů, Moravanů, Slezanů a Slováků. Tento svátek již existoval i za dob socialismu, ovšem naši východní bratři ho bohužel neslaví, přestože se jedná o mezník v naší společné historii.

Tip: Kdy jsou státní svátky na Slovensku a kdy mají zavřené obchody?

Nebojte, tento den nebudou nijak omezeny obchody, takže bude všude otevřeno a vy můžete ukojit své nákupní choutky.

Užijte si prodloužený víkend a vyrazte na dovolenou, protože na tento svátek plynně navazují podzimní prázdniny.

Podzimní prázdniny na konci října

Studenti základních a středních škol se mohou těšit na podzimní prázdniny na konci října, v úterý 29. a středu 30. října naberou síly na podzimní a zimní studium. Pokud tedy máte malé děti, tak pamatujte, že školy budou zavřené. Pokud jde o školky, tak otevřou dle rozhodnutí ředitele/ředitelky.

30. výročí Sametové revoluce připadá na neděli

Letos si připomene 30. výročí Sametové revoluce a také 80 let od zavření českých vysokých škol nacisty. Den boje za svobodu a demokracii připadá na neděli, bohužel tedy nebudete mít o den volna navíc. Ale můžete se zúčastnit jedné z plánovaných demonstrací na podporu demokracie u nás i ve světě.

Jestliže nejste demonstrační typ, tak si můžete 30. výročí Sametové revoluce užít správně po kapitalisticku - všechny obchody budou otevřeny a vy si můžete dopřát přemíru zboží, které bylo ještě v nedávné minulosti nedostupné. 

Vánoce 2019 teoreticky začínají již 21. prosince

24. prosinec připadá v roce 2019 na úterý, a tudíž většina z nás si může užívat Vánoce velmi dlouho, a to již od 21. prosince. Stačí si vzít 23. prosince dovolenou a budete mít volno téměř 9 dní v kuse, protože svátek svatého Štěpána připadá na čtvrtek. Znáte ovšem známé rčení "na Štěpána není pána" a následky tohoto hojně oslavovaného svátku možná ponesete i v pátek 27. prosince, proto doporučujeme si vzít volno i tento den. Poslední den roku letos připadá na úterý a 1. ledna 2020 tedy logicky bude ve středu.

Obchody, jejichž rozloha je větší než 200 metrů čtverečních, zůstanou od 12:00 zavřené na Štědrý den.  Na první i druhý svátek vánoční budou mít velké obchody zavřeno po celý den, stejně jako na Nový rok.

Zákon omezující prodej platí již 4 roky

Již od roku 2016 platí zákon, jenž omezuje prodej ve velkých provozovnách, během osmi vybraných svátků na celém území České republiky.

Podívejte se do naší tabulky, kdy budou muset mít velké obchody zavřeno. Zavřít musí provozovny a výdejny, jejichž nákupní plocha přesahuje 200 metrů čtverečních.

Kdy musí na svátek velké obchody zavřít v roce 2019?

  • 1. 1. Nový rok
  • 19. 4. Velikonoční pondělí
  • 8. 5. Den vítězství
  • 28. 9. Den české státnosti
  • 28. 10. Den vzniku samostatného československého státu
  • 24. 12. Štědrý den (od 12:00)
  • 25. 12. 1. svátek vánoční
  • 26. 12. 2. svátek vánoční
 

Podzim je nejbarevnější období roku a vy si podzimní svátky užijte v okruhu rodiny a přátel.

Štítky:


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 16 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EUPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.