Jak a kde se přihlásit či odhlásit z plateb za televizi a rozhlas a splnit ohlašovací povinnost jako OSVČ

01.07.2025 | , Finance.cz
Spotřebitel


perex-img Zdroj: Depositphotos

Máte doma alespoň jeden přijímač rozhlasového nebo televizního vysílání?  A platíte koncesionářské poplatky? Pokud ne, přečtete si, kde se k platbám můžete přihlásit a co vás čeká, pokud za přijímače nebudete platit. OSVČ také měly do včerejšího dne splnit svou ohlašovací povinnost.

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Televizní a rozhlasové poplatky slouží k financování médií veřejné služby, tedy Českého rozhlasu a České televize. Poplatek za rozhlas nově vyjde na 55 Kč měsíčně, televize na 155 Kč. Mimo to také došlo k rozšíření zařízení, která jsou schopná přijímat rozhlasové a televizní vysílání a za něž musejí být poplatky také nově hrazeny. Do 30. června 2025 také měly OSVČ splnit svou ohlašovací povinnost Českému rozhlasu a České televizi a to i v případě, že na základě počtu zaměstnanců poplatky hradit nemusejí. 

Kdo a jak musí platit poplatky za televizi a rádio?

V zákoně č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích, je stanoveno, že poplatky za televizi a rádio hradí domácnost, která vlastní přijímače. Není přitom nutné je využívat. Bez ohledu na to, kolik rádií nebo televizí vlastníte, budete vždy platit pouze za jednu televizi a jedno rádio. Takto navíc platí vždy jedna osoba v domácnosti, platby za jednotlivé přijímače se tedy nerozpočítávají mezi členy domácnosti.

Poplatník, který je pak fyzickou osobou podnikající, bude hradit koncesionářské poplatky podle počtu zaměstnanců. 

Počet zaměstnanců Násobek poplatků
25 až 49  5
50 až 99 10
100 až 199 20
200 až 249  30
250 až 499 70
více než 500 100

OSVČ mající 24 zaměstnanců a méně nejsou povinni hradit rozhlasové a televizní poplatky.

Čtěte také: OSVČ zuří. Je zmatek, jestli mají splnit informační povinnost vůči ČT a ČRo

Osvobození od platby koncesionářských poplatků

Od placení televizního a rozhlasového poplatku jsou osvobozeny osoby s úplnou nebo praktickou slepotou obou očí nebo s oboustrannou úplnou nebo praktickou hluchotou, pokud žijí osaměle, nebo se postižení vyskytuje u všech členů společné domácnosti.

Dále koncesionářské poplatky nemusejí hradit jednotlivci, ale i domácnosti, jejichž čistý příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí nepřesáhl součin životního minima a koeficientu 2,15.

Od plateb za televizi a rozhlas jsou osvobozeny např. i školy, provozovatel vysílání ze zákona, zastupitelské úřady České republiky v zahraničí a další.

Čtěte také: Koncesionářské poplatky se zvýšily. Kdy a jak si nastavit novou výši platby

Platí se koncesionářské poplatky i za počítač?

Dříve se za počítače nebo notebooky odváděl koncesionářský poplatek jen v případě, že měly připojení FM/DVB-T tuner či televizní kartu. Nově se však rozhlasový poplatek odvádí, i pokud vlastníte počítač, notebook, tablet, autorádio nebo mobilní telefon s přístupem k internetu. 

Čtěte také: Péče o psa není důvodem k odmítnutí práce, potvrdil soud v případu uchazečky o zaměstnání

 

Proč se přihlásit k platbám za televizi a rozhlas?

Pokud neplatíte rozhlasový poplatek, a přitom takovou povinnost máte, budete muset uhradit dluh a přirážku od Českého rozhlasu ve výši 5000 Kč. U České televize budete muset také zaplatit dluh a k tomu navíc přirážku ve výši 10 000 Kč. Přirážky platí pro každý přijímač, za který nebyla splněna povinnost.

Pokud patříte k osobám, u kterých vznikl důvod k osvobození od poplatku, ale neodhlásili jste se patřičně z evidence do 15. dnů od vzniku skutečnosti a poplatek jste přestali hradit, jste povinni provozovateli rozhlasového nebo televizního vysílání zaplatit přirážku ve výši 1000 Kč za každý přijímač, za který jste měli hradit poplatek.

Čtěte také: Padne hranice 50 tisíc? Jak během let stoupal maximální důchod

OSVČ si měly do 30. června 2025 dne splnit ohlašovací povinnost

Do 30. června 2025 měly všechny OSVČ, které vlastní rozhlasový nebo televizní přijímač či přístroje umožňující příjem vysílání, povinnost ohlásit se u Českého rozhlasu a České televize a to i za předpokladu, že mají méně než 25 zaměstnanců a povinnost hradit poplatky jakožto podnikatel se na ně nevztahuje. Kdo povinnost nesplní, Český rozhlas může také udělit pokutu do výše 5000 Kč a Česká televize dvojnásobek, čili 10 000 Kč.

Dodatečně se můžete přihlásit přes tyto formuláře:

Odeslat je můžete do datových schránek ČT a ČRo, které jsou určeny pro vyřizování koncesionářských poplatků. Doručit je však můžete také poštou. Veřejnoprávní média doporučují vše vyplnit a podat přes jejich interní systémy, kde je třeba se registrovat. 

Čtete také: Kdo platí koncesionářské poplatky, když jste v nájmu?

Výzva od ČT a ČRo – čestné prohlášení

Pokud vám od jednoho z těchto veřejnoprávních médií přijde kontrolní výzva, ale vy přitom nemáte žádný rozhlasový přijímač, a proto nevzniká důvod, proč byste měli platit poplatek, odpovědět jim můžete prostřednictvím čestného prohlášení. To si můžete stáhnout z internetu a následně zaslat poštou na adresu České televize nebo Českého rozhlasu. Lze to i online přes jejich interní systémy, popř. přes datovou schránku.

Čtěte také: Od července si řada rodičů může zvýšit rodičovskou o 2000 Kč. Co se ještě změní?

Jak se přihlásit nebo odhlásit z placení koncesionářských poplatků?

Přes Českou poštu

K platbě televizního poplatku se lze přihlásit na pobočkách České pošty. Na příslušných pracovištích lze také provést změnu v evidovaných údajích, ale i odhlášení. Platbu lze uskutečnit prostřednictvím SIPO. Pokud jste se přihlásili na České poště a platíte přes SIPO, v případě odhlášení musíte opět na pobočku, nebo k odhlášení využít datovou schránku.

Online

Pokud se vám nechce na poštu a nechcete platit prostřednictvím SIPO, můžete se přihlásit online a poplatky hradit bankovním převodem přímo veřejnoprávním médiím. Potřebujete se k tomu však zaregistrovat na portálu Českého rozhlasu a České televize. V přihlášce uvedete identifikační a platební údaje. Právnické osoby navíc doplní, kolik televizních nebo rozhlasových přijímačů vlastní. Takto lze online provést i odhlášení nebo změnu evidenčních údajů. Přihlášku lze dále také zaslat prostřednictvím datové schránky.

Jak se mění TV poplatky?

Zdroj: Youtube/Česká televize

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 719 krát

Články ze sekce: Spotřebitel