Nový termín daňového přiznání a vratka daně

14.03.2020 | , Finance.cz
DANĚ


Pro koho platí odložený termín daňového přiznání k 1. červenci? Kdy vám bude vyplacena vratka daně? Jak to bude s přehledy pro OSSZ a zdravotní pojišťovnu?

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) oznámila, že pro všechny fyzické osoby podávající daňové přiznání se termín podání posouvá na 1. červenec 2020, a to z důvodu pandemie koronaviru.

Koronavirus se dotkne i vašich daňových povinností

Koronavirus a daňové povinnosti

Zdroj: Shutterstock

Změna termínu podání daňového přiznání

Tento rok mohou fyzické osoby odevzdat daňové přiznání později. Termín odevzdání daňového přiznání se posouvá z 1. dubna 2020 na 1. července 2020 pro fyzické osoby.

Termín se teoreticky neposouvá, pouze jsou prominuty pokuty za opožděné podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob a úroku z prodlení. Nicméně prakticky se jedná o posunutí tohoto termínu.

Přiznání daňového přiznání je většinou možné podat dalších 5 následujících dní bez hrozby pokuty.

Toto opatření by se mohlo dotknout až 2,8 milionů fyzických osob.

Proč se odsouvá termín odevzdání daňového přiznání?

Hlavním cílem je zamezení koncentrace fyzických osob na finančních úřadech a na poštách.

Odložený termín 1. července platí pro všechny fyzické osoby. Poplatníci daně nemusí dokládat žádné důvody pro pozdější odevzdání.

Pro právnické osoby se zatím nic nemění

Pro právnické osoby se nic nemění - daňové přiznání musejí podat do 1. dubna 2020, v případě, že využívají služeb daňového poradce

Kam doručit daňové přiznání?

Daňové přiznání odevzdáváte na územní pracoviště finančního úřadu, pod který spadáte na základě vašeho trvalého bydliště.

Tip: Formulář přiznání k dani z příjmů fyzických osob ke stažení

Kdy vám bude zaslána vratka daně (přeplatek na dani)?

Zaměstnanci, kteří již odevzdali roční zúčtování daně, nejspíše již přeplatek na dani obdrželi. Protože na vyplácení přeplatku má stát 30denní lhůtu po odevzdání daňového přiznání (v případě zaměstnanců ročního zúčtování daně).

Pokud daňové přiznání podáte do původního termínu (1. dubna 2020), tak vratku daně můžete očekávat do 1. května 2020.

V případě, že daňové přiznání budete podávat až k termínu 1. července 2020, vratku daně obdržíte do 3. srpna 2020.

Kdy poslat přehledy pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ?

Ministerstvo financí jedná se zdravotními pojišťovnami i s Ministerstvem práce a sociálních věcí a zdá se, že Přehledy o příjmech a výdajích za rok 2019 budete moci poslat od jednoho měsíce od podání daňové přiznání i v případě termínu 1. července 2020.

Jestliže tedy daňové přiznání odevzdáte k 1. červenci 2020, tak Přehled o příjmech a výdajích budete muset odeslat vaší pojišťovně a na OSSZ do 3. srpna 2020.

 


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 52 krát

Články ze sekce: DANĚ