Jaké obchody v době nouzového stavu a zákazu volného pohybu zůstanou otevřené?

18.03.2020 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


V souvislosti se zákazem volného pohybu osob se uzavřely i některé obchody, které byly až do vyhlášení usnesení Vlády otevřené. Které služby jsou stále dostupné a komu?

Rozhodnutím Vlády se přijalo krizové opatření, které spočívá v omezení pohybu osob na území ČR. Zákaz volného pohybu začal platit v pondělí 16. března v 0:00 a bude trvat až do úterý 24. března do 6:00 hod.

Upozornění: Od čtvrtka 19. března smějí důchodci do maloobchodu pouze v době od 7:00 do 9:00 hodin. Od středy je navíc nutné nosit na veřejnosti roušku, respirátor, šátek anebo si látkou zakrýt ústa a nos.

Zákaz volného pohybu osob

Podstatné je, aby se pohyb omezil pouze na cestu z práce a do práce nebo do místa podnikání. Dovoleno je také jít na nákup, do drogerie nebo do lékárny. Je možné i vyvenčit psa, koupit mu krmivo nebo jiné potřeby, což se vztahuje na všechna zvířata. Lidé také mohou vyrazit do přírody atd., nesmějí se však shlukovat. Dále také došlo k uzavření hranic.

TIP: Vše o zákazu volného pohybu zde

Jaké obchody a provozovny musejí mít nově zavřeno?

Od středy minulého týdne jsou zavřené školy. Vláda také nejprve omezila provoz restaurací, které poté zavřela úplně. Následně došlo k uzavření obchodních centrech s výjimkou potravin, lékáren, chovatelských potřeb, drogérií, čerpacích stanic, obchodů s elektronikou apod.

Od pondělí však platí i zavření obchodů s elektrospotřebiči. Nově se také zakazuje prodej ubytovacích služeb a provoz sdílených taxislužeb, autoškol, samoobslužných prádelen a čistíren. Do prodejen se stavebninami mohou jen podnikatelé, běžná veřejnost ne. Zakázaná je i přítomnost osob na vnitřních i vnějších sportovištích a jakékoliv shlukování. Kontakt s ostatními byste měli omezit pouze na dobu nezbytně nutnou.

Zákaz volného pohybu: jaké obchody jsou otevřené

Zdroj: Pixabay

Jaké obchody zůstávají otevřené?

  • Supermarkety,
  • lékárny,
  • banky,
  • trafiky,
  • prodejny zdravotnických potřeb,
  • prodejny pokladních jízdenek,
  • potřeby pro zvířata,
  • obchody s látkami.

Nadále fungují i odtahové služby, stavební a projektantské firmy, a lázeňská zařízení pro péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Otevřeny jsou i prodejny náhradních dílů a opravny aut, kde ale nesmí být více než 30 osob. Fungují i provozovny, kde si vyzvednete zboží nebo zásilku.

Zahrádkářství, stavebniny a hobby markety také fungují, ale pouze pro podnikatele, který sortiment a materiál potřebuje k podnikatelské činnosti. Přítomnost běžných spotřebitelů a veřejnosti je v podobných provozovnách zakázaná bez ohledu na počet osob.

TIP: Koronavirus a práce: ošetřovné, karanténa a nemocenská 2020

Jsou otevřené pošty a úřady?

Na poštách i nadále fungují přepážky, které jsou uzpůsobeny k nepřímému kontaktu osob. Úřady budou otevřené, ale došlo k výraznému omezení provozní doby, a to pouze na pondělí a středu s tím, že fungovat budou jen 3 hodiny.

Zákaz volného pohybu a MHD

MHD i nadále funguje a dokonce dojde k posílení spojů, aby se zamezilo vyšší koncentraci osob ve vozech.

 

Co je doporučováno?

Kromě pravidelného umývání rukou za použití dezinfekce se v provozovnách doporučuje přednostně využívat bezhotovostní platební styk, čili platit kartou a zachovat od ostatních osob odstup alespoň 2 metry. Pokud máte roušku, určitě ji preventivně začněte používat.

Zdroj: usnesení Vlády ČR

Čtěte také:Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 13 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EUPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.