Koronavirus a práce - ošetřovné, karanténa a nemocenská

13.03.2020 | , Finance.cz
DANĚ


Kdy a jak dlouho můžete čerpat ošetřovné na své dítě? Jaké máte možnosti v případě, že vaše dítě musí být doma? Kdy vám bude vyplácena náhrada mzdy? A kolik dostanete, pokud jste v karanténě?

Koronavirus se již rázně přihlásil do českých domácností a společně s ním vyvstává spousta otázek. My se podíváme na možnosti, které vás mohou potkat ve vašem pracovním životě s pandemií koronaviru.

Respirátor - nový kolega v práci?

Práce a epidemie koronaviru

Zdroj: Shutterstock

Zavřené školy a ošetřovné na děti

Od středy 11. března jsou zavřené základní, střední, vyšší odborné a vysoké školy. Školky jsou zatím otevřené.

Tip: Co bude kvůli koronaviru zavřeno a jaké akce se ruší?

Vyvstává ovšem otázka, kam s dětmi?

Na dítě mladší 10 let, které nemůže kvůli karanténě navštěvovat školu či školku si můžete vzít ošetřovné.

Na to mají, v případě uzavření školy, nárok rodiče (či jiní pečující žijící ve společné domácnosti s dítětem), kteří jsou zaměstnanci (a tudíž jsou účastni na nemocenském pojištění).

Maximálně můžete ošetřovné čerpat 9 dní. V případě, že jste samoživitel/ka, tak až 16 dní.

Rodiče se v této době mohou jedenkrát vystřídat.

Nicméně se uvažuje o prodloužení maximální lhůty či jiném řešení při současné epidemii koronaviru, ale na to je nutná změna legislativy.

Výše ošetřovného od 1. kalendářního dne činí 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den.

Pro získání ošetřovného stačí kontaktovat školu dítěte, která vám předá (osobně či elektronicky) žádost o ošetřovné, kde vyplníte den nástupu na ošetřovné (jako konec je možné napsat "do odvolání").

Škola vám tiskopis potvrdí, opět elektronicky či si pro něj můžete přijít osobně. Nakonec schválenou žádost o ošetřovné můžete poslat poštou či elektronicky (s elektronickým podpisem) vašemu zaměstnavateli.

Tip: Jak si zažádat o ošetřovné kvůli koronaviru?

OSVČ, kteří si dobrovolně platí nemocenské pojištění na ošetřovné nárok, nemají.

Home office - u některých prací jasná volba

Práce z domova (home office) je vhodná pouze pro některé druhy práce. Pokud tedy možnost práce z domova máte, tak ji rozhodně doporučujeme využít.

Tip: Kdy máte nárok na náhradní volno?

Sick day - trpíte příznaky?

Pokud vám není dobře, tak raději zamiřte k lékaři. Pokud si nejste úplně jistí s příznaky, či se prostě necítíte dobře, tak využijte váš Sick day (jestliže máte tento zaměstnanecký benefit) a druhý den uvidíte, jak se situace vyvine.

Opravdu nepodceňujte příznaky, protože svojí neuvážeností můžete ohrozit i vaše okolí.

Dovolená jako poslední možnost?

Samozřejmě si můžete vzít i dovolenou. Výhodou jistě bude i to, že váš příjem nebude nijak zkrácen jako v případě ošetřovného.

Jdete do práce? Jak se na to připravit?

Jestliže musíte jít do práce, tak se snažte vyhnout davům a hromadné dopravě.

Do práce tedy jeďte autem či na kole a držte se od svých kolegů dál. Fyzický kontakt omezte raději úplně.

Jestli je vaše pracovní místo vhodné pro pobyt dítěte a nebudete omezovat kolegy, tak můžete dítko vzít s sebou do práce. Nicméně tak učiňte vždy se souhlasem nadřízeného.

Pokud využívate MHD či jste v davu, tak neváhejte a zakupte si respirátor, či alespoň roušku.

Karanténa a nemocenská

Vrátili jste se z Itálie? Tak se ohlaste u lékaře a čeká vás 14denní karanténa. 

Zaměstnanci, kterému byla nařízena karanténa, náleží prvních 14 dnů náhrady mzdy nebo platu (již od 1. dne karantény), a to v případě, že splňuje podmínky nároku na nemocenské dávky.

Pokud si chcete vypočítat, jaká vám náleží nemocenská, tak neváhejte použít naší kalkulačky.

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) na nemocenskou nárok mají také, ale to pouze v případě, že odvádějí nemocenské pojištění, a to alespoň v délce 3 měsíců před nástupem na nemocenskou.

Více se dočtete:

Jak vysoká je náhrada mzdy při karanténě?

Zaměstnanci a OSVČ odvádějící nemocenské pojištění, kteří se nacházejí v karanténě, mají stejně jako v případě pracovní neschopnosti nárok na náhradu mzdy nebo platu ve výši 60 % průměrného hodinového výdělku.

Co dělat na karanténě?

Pokud sdílíte domov s osobou, která není v karanténě, tak se jí snažte vyhýbat. Ideálním řešením je odjet na chatu či jinou nemovitost, kde těch 14 dní jako poustevník vydržíte. Dbejte na to, abyste neohrozili své okolí (zvláště, když bydlíte se seniorem).

Doporučujeme nechodit příliš na sociální sítě, protože se pouze vystavíte veřejné hysterii (či lynči). Karanténu můžete využít k úklidu domova, k práci z domova a odpočinku. Snažte si sestavit denní program a v médiích sledovat pouze ty nejdůležitější zprávy.

Pozorujte se a v případě projevů nakažení kontaktujte svého lékaře či využijte infolinky Státního zdravotního ústavu.

 

Brigáda díky koronaviru?

Řada společností se nyní potýká s nedostatkem pracovních sil, navíc tisíce zaměstnanců zůstává doma na ošetřovném. Jestli jste studentem vysoké školy či nezaměstnaným, tak nyní nastává právě váš čas. Podívejte se na nabídky práce či si sjednejte brigádu.

Spousta lidí řeší, kam s dětmi. Takže pokud jste například studentem, tak můžete pracujícím lidem děti pohlídat.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 55 krát

Články ze sekce: DANĚ