Jak je placená nařízená karanténa?

11.03.2020 | , Finance.cz
DANĚ


S ohledem na aktuální situaci s koronavirem ve světě, ale i u nás, se čím dál více skloňuje slovo nařízená karanténa. Když je ale zaměstnanec v karanténě, má nárok na náhradu mzdy a nemocenské dávky? A co OSVČ?

Je to už několik dní, co Ministerstvo zdravotnictví ČR vydalo mimořádné opatření. To se týká nařízené karantény v souvislosti s koronavirem a platí pro osoby s trvalým nebo přechodným pobytem v ČR nad 90 dní a pro osoby, které jsou na našem území zaměstnány. Pokud se navrátily v období od 7. března 2020 z Itálie do ČR, mají povinnost bezprostředně po návratu kontaktovat lékaře. Ten jim musí nařídit 14denní karanténu.

Náleží během karantény náhrada mzdy?

Dočasná pracovní neschopnost, ale i nařízená karanténa jsou dle § 191 zákoníku práce důležité osobní překážky v práci na straně zaměstnance, během kterých je musí zaměstnavatel povinně omluvit.

Zaměstnanci, kterému byla nařízena karanténa, náleží prvních 14 dnů náhrady mzdy nebo platu (již od 1. dne karantény), jestliže splňuje podmínky nároku na nemocenské dávky. Osoby samostatně výdělečné činné nárok na náhradu mzdy nebo platu nemají.

Náhrada mzdy nebo platu bude náležet za pracovní dny, ale i za svátky, za které zaměstnanci vzniká nárok na náhradu mzdy, popř. nedochází ke krácení mzdy za tyto dny.

TIP: Jak si zažádat o ošetřovné kvůli koronaviru?

Jak je placená nařízená karanténa: náhrada mzdy 

Zdroj: Shutterstock

Jak vysoká je náhrada mzdy při karanténě?

Zaměstnanci v karanténě mají stejně jako v případě pracovní neschopnosti nárok na náhradu mzdy nebo platu ve výši 60 % průměrného hodinového výdělku, který se pro účely výpočtu upraví (redukuje) podobně, jako je tomu u denního vyměřovacího základu při výpočtu nemocenských dávek. Náhrada se pak zaokrouhluje na haléře směrem nahoru. Vyplacena musí být v nejbližším pravidelném termínu, kdy se zároveň vyplácí i mzdy nebo platy.

Redukční hranice u náhrady mzdy 2020

1.

203,35 Kč

započítává se z 90 %

2.

304,85 Kč

započítává se z 60 %

3.

609,70 Kč

započítává se z 30 %

TIP: Co bude kvůli koronaviru zavřeno a jaké akce se ruší?

Nárok na nemocenské dávky během karantény

Nárok na nemocenské dávky během karantény vzniká, pokud trvá déle než 14 kalendářních dnů. Osob, které jsou a budou v dvoutýdenní karanténě na základě mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, se tedy dávky nemocenského pojištění týkat nebudou. Leda že by se u nich karanténa prodloužila.

Osoby samostatně výdělečně činné mohou mít na nemocenské dávky v případě karantény (nebo neschopenky) nárok také. Podmínkou však je, že podaly přihlášku k nemocenskému pojištění a vykonávají samostatnou výdělečnost činnost na území ČR anebo mimo naše území za předpokladu, že splnily oprávnění vyplývající z právních předpisů ČR. Dále také jejich účast na nemocenském pojištění musí trvat alespoň 3 měsíce.

Podpůrčí doba nemocenského a výplata dávek

Podpůrčí doba neboli období, za které zaměstnanci náleží nemocenské dávky, začíná 15. den karantény nebo DPN (platí i pro OSVČ). Nejdéle je však lze vyplácet 380 kalendářních dnů ode dne nařízení karantény. Počítá se tedy i doba, kdy byl nárok na náhradu mzdy.

 

Jaká je výše nemocenské v karanténě?

Do 30. kalendářního dne trvání karantény má zaměstnanec nárok na 60 % z denního vyměřovacího základu. Od 31. do 60. dne se částka zvyšuje na 66 %. Od 61. dne až do konce nařízené karantény nebo pracovní neschopnosti budou zaměstnanci pobírat 72 % z redukovaného denního vyměřovacího základu.

Redukční hranice pro nemocenskou 2020

1.

1 162 Kč

počítá se 90 %

2.

1 742 Kč

počítá se 60 %

3.

3 484 Kč

počítá se 30 %


Čtěte také:Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 15 krát

Články ze sekce: DANĚPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.