Paušální daň od 1. ledna 2021: výše, výhody a slabiny

30.06.2020 | , Finance.cz
DANĚ


Od 1. ledna 2021 bude zavedena paušální daň - tedy jednotný odvod pro OSVČ, které dále nebudou muset podávat daňové přiznání. Jak bude paušální daň vysoká? Které OSVČ na ni budou mít nárok?

Dlouze avizovaná paušální daň pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) již začíná mít pevné kontury. Koho se dotkne a jaké bude mít výhody a nevýhody?

Paušální daň ve výši 5 740 Kč - moc, nebo málo?

Paušální daň pro živnostníky

Zdroj: Shutterstock

Co je to paušální daň?

Paušální daň je odvod státu, který v sobě zahrnuje platbu daně z příjmu, a také odvody sociálního a zdravotního pojištění od OSVČ.

Živnostníci nebudou muset dále posílat daňové přiznání a přehledy o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně a ČSSZ.

Paušální daň má být zcela dobrovolná a bude záležet na preferencích OSVČ.

Nevýhoda paušální daně je ta, že živnostníci, kteří uplatňovali daňového zvýhodnění na děti tím ztratí nárok na uplatňování daňového bonusu.

Jak bude paušální daň vysoká?

Paušální daň bude mít hodnotu 5 740 Kč.

Jak výhodná bude paušální daň?

Paušální daň je tvořena odvody ve výši minimálního odvodu na zdravotní pojištění (2 514 Kč), minimálního odvodu na sociálním pojištění navýšeného o 15 % (3 126 Kč), a také daní z příjmu fyzických osob ve výši 100 Kč.

Pro živnostníky, kteří si uplatňují daňový bonus (a jejich manžel/ka si jej uplatnit nemůže) či slevu na manžela/manželku nebude nejspíše paušální daň výhodná.

Nicméně pro ty, kteří daňový bonus neuplatňují a chtějí si ušetřit papírování a běhání po úřadech, se bude jednat o užitečnou věc, navíc kvůli vyššímu odvodu na důchodové pojištění (o 15 %) budou mít nárok na vyšší důchod, protože většina OSVČ si v současné době platí pouze nezbytné minimum.

Dále bude odvádění daní formou paušální daně výhodné pro ty živnostníky, kteří mají nízké výdajové paušály a odvádí na dani z příjmů více než 100 Kč měsíčně.

Kdy začne platit paušální daň?

OSVČ budou moci začít odvádět paušální daň od 1. ledna 2021.

Tip: Termín odevzdání daňového přiznání je posunut na 18. srpna 2020

Kdo bude mít nárok na paušální daň?

Nárok na odvádění paušální daně budou mít ty OSVČ, jejichž roční příjem bude nižší než 800 000 Kč.

Ministerstvo financí očekává, že by se do paušální daně mohlo zapojit až 120 000 OSVČ. Nárok na paušální daň by mělo mít přes 369 tisíc OSVČ, ale mnohé odradí právě ztráta možnosti daňových výhod.

Jak začít platit paušální daň?

OSVČ, jenž bude chtít odvádět paušální daň bude muset tuto skutečnost oznámit finančnímu úřadu a vstoupit do paušálního režimu.

Následně bude moci své odvody řešit pomocí paušální daně.

Jestliže se poplatník bude chtít vrátit ke klasickým odvodům, tak opět bude muset upozornit na tuto skutečnost finanční správu. Nicméně změny se budou provádět vždy k 1. lednu. 

Jaký bude mít paušální daň dopad na státní rozpočet?

Paušální daň bude mít dle výpočtů ministerstva financí kladný dopad i na veřejné rozpočty, a to 280 milionů Kč. Dopad na sociální pojistné je také kladný, a to ve výši 530 milionů Kč.

Kdy bude paušální daň schválená?

Paušální daň musí projít ještě legislativním procesem. Musí projít poslaneckou sněmovnou, senátem a musí po podepsat prezident. Dá se očekávat, že opozici se nebude líbit ztracení nároku na uplatňování daňového bonusu a slevy na manželku.

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) avizoval, že by rád návrh zařadil do prvního čtení ještě před parlamentními prázdninami na mimořádné schůzi.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 38 krát

Články ze sekce: DANĚ