Nový online finanční úřad - vaše daně vyřešíte z tepla domova

02.03.2021 | , Finance.cz
DANĚ


Od 28. února 2021 je spuštěn dlouho očekávány online finanční úřad, který širokému spektru občanů umožňuje snadno vyplnit daňové formuláře a tiskopisy pro finanční správu. Jak se přihlásit k online finančnímu úřadu? A co zde můžete vyřídit?

Ministerstvo financí ČR spustilo online finanční úřad, který umožňuje řadě občanů komunikovat s finančním úřadem. To znamená, že vám tento portál umožní vyplnit daňové přiznání (s předvyplněnými hodnotami), můžete si zde nastavit upozornění na platbu daní a mnoho dalšího.

Moje daně - online finanční úřad pro všechny

Moje daně - finanční úřad online

Zdroj: Ministerstvo financí ČR

Jak se můžete do online finančního úřadu přihlásit?

Do elektronického finančního úřadů je možné se přihlásit řadou cest, například:

  • Občanským průkazem s čipem
  • Mobilním klíčem eGovernmentu
  • Skrze bankovní identitu vašeho internetového bankovnictví
  • Skrze datovou schránku
  • Přístupové údaje, které si fyzicky vyzvednete na finančním úřadě

On-line finanční úřad může využívat prakticky kdokoliv, kdo má nějakou daňovou povinnost, tedy zaměstnanci, OSVČ, majitelé nemovitostí či společnosti.

Tip: Víte, že elektronické daňové přiznání můžete vyplnit až do pondělí 3. května 2021?

Jestliže budete mít problémy s přihlášením, či ovládáním vašeho účtu na online finančním úřadě, tak se můžete podívat na manuál od Ministerstva financí ČR.

Online finanční úřad - půl milionu uživatelů do konce roku?

Aktuálně využívá daňovou informační schránku 220 tisíc lidí.

Ti, kteří vlastní datovou schránku musí daňové přiznání podávat elektronicky již povinně.

Finanční správa by za úspěch považovala, kdyby se jejich počet do konce roku 2021 zdvojnásobil na 440 tisíc až půl milionu.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) podává písemné daňové přiznání každoročně přibližně 1,5 milionu lidí.

Z průzkumu ministerstva financí dále vyplývá, že chce 67 % lidí řešit daně on-line a 45 % nemá přehled o svých daňových povinnostech. „A právě toto vše on-line finanční úřad vyřeší,“ dodala ministryně Schillerová.

Co vše lze podat pomocí online finančního úřadu?

Na online finančním úřadě můžete podávat všechna daňová přiznání (k dani z příjmů, silniční dani, DPH, dani z nemovitých věcí atp.), můžete podávat i kontrolní hlášení.

Vedle toho si zde můžete nastavit upozornění na podání daňového přiznání či platbu daně. Dále zde můžete umožnit přístup jiným osobám (daňovým poradcům) do vašich daňových záležitostí.

Můžete se zde registrovat k DPH, EET či přihlásit se ke službám aplikace pro vracení DPH v rámci EU.

Tip: Podrobný pohled na to, jak vypadá a funguje nový online finanční úřad

Má online finanční úřad nějaké výhody?

Ano, jistě má a najdou je jak firmy, tak i fyzické osoby.

Pro uživatele datových schránek se toho moc nemění, ale těm, co ji nevlastní, se řada věcí otevře. Fyzické osoby mohou vedle daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob lehce vyplnit i daňové přiznání k dani z nemovitých věcí.

Právnické osoby naopak ocení vyřízení kontrolního hlášení, daně z přidané hodnoty, daně silniční i daně z příjmů právnických osob.

Výhodou je, že si formuláře můžete rozpracovat a dokončit je později, například s někým kvalifikovanějším - vaším účetním, daňovým či finančním poradcem. A to poměrně rychle, rozpracovaný formulář nemusíte nikde ukládat (ale můžete) a rovněž máte přehled o odevzdaných formulářích.

Nicméně bychom od takového projektu možná čekali větší zjednodušení daňových povinností.

Například u daně z příjmů fyzických osob bychom uvítali tabulku, kde by se zadalo pár nejdůležitějších údajů a na základě těchto údajů by došlo k vygenerování daňového přiznání, přehledů o příjmech a výdajích pro OSSZ a zdravotní pojišťovnu. Mohla by následovat kontrola odeslání přímo těmto institucím.

Pro OSVČ, jenž se nechtějí otravovat s papírováním, tak je možnost vstupu do režimu paušální daně.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 11 krát

Články ze sekce: DANĚ