Od 1. července se mělo začít platit DPH i u levných zásilek z Asie. Jenže nakonec je opět vše jinak

25.06.2021 | , Finance.cz
DANĚ


Jak to bude se zásilkami z Číny a mnoha dalších asijských zemí, ze kterých plno lidí objednává levné zboží z tamních e-shopů? Budete nakonec platit DPH i u nákupu za pár kaček, anebo ne? Co se mění?

DPH mělo od začátku července platit pro všechny zásilky z asijských internetových obchodů bez ohledu na hodnotu zboží. Podíl na tom měla mít novela zákona o dani z přidané hodnoty a celního zákona. Dle tiskové zprávy, která vyšla na webu Celní správy ČR 22. června, však změna zákona o DPH do 1. července neprojde celým legislativním procesem. Co však v toto datum nabude účinnosti , je novější celní legislativa, která podléhá úpravě právního systému EU.

Jak je to s DPH u zásilek z asijských obchodů doposud?

DPH ve výši 21 % jste nemuseli platit a ještě pořád ani nemusíte, pokud hodnota zásilky, resp. zboží nepřesahuje 22 EUR. Podmínkou však je, že ho zakoupila fyzická osoba, které ho doručí expresní zasilatelská služba nebo pošta. Nic navíc platit ani řešit doposud nemusíte.

Dále byly a jsou od daně z přidané hodnoty osvobozeny i dary mezi fyzickými osobami za předpokladu, že nepřesahují 45 EUR.

DPH se pak vyměřovalo a vyměřuje:

  • u zásilek nad hodnotu 22 EUR,
  • u darů nad hodnotu 45 EUR,
  • u zboží, které je zasíláno za účelem podnikatelské činnosti nebo předmětu podnikání, čili v rámci přeprodeje. Je poté jedno, zda balíček objednala fyzická nebo právnická osoba. Neřeší se zde ani hodnota zásilky.

Kdy se u balíčků z Číny vyměřuje clo?

Clo se vyměřuje každému, kdo nakoupil zboží o hodnotě vyšší než 150 EUR až na výjimky, mezi které lze zařadit např. parfémy, alkohol, cigarety a další. Také se vyměří každé fyzické anebo právnické osobě bez ohledu na cenu nákupu, která zboží využije k podnikatelské činnosti nebo následnému přeprodeji v rámci podnikání.

Čtěte také: Kolik v roce 2020 zaplatíte na daních na balíčku cigaret?

Platba DPH, cla a celní prohlášení u zásilek po 1. 7.

Zdroj: Depositphotos

 

Jak to bude s DPH od 1. července u zboží z Asie?

Co se prozatím týče DPH, nic se nezmění, neboť změna neprošla celým legislativním procesem, jak bylo popsáno výše. U zásilek do 22 EUR tedy nakonec prozatím nebudete platit nic navíc. DPH nebo i clo se bude platit pouze u příkladů, které jsme již zmínili.

Čtěte také: Jaké jsou náklady na celní řízení?

Elektronické prohlášení celní správě

V rámci nové celní legislativy nás však čekají od 1. července změny. Dle nařízení EU budou nově muset někteří kupující podávat celní prohlášení, a to i u zásilek do 22 EUR. Zde však bude rozhodující, kdo zásilku doručuje.

Pokud půjde o expresní zasilatelskou službu, právě ta vás bude v celním řízení zastupovat a Celní správě ČR podá elektronické celní prohlášení sama, vy tedy nebudete muset nic řešit.

Jinak tomu ale bude, pokud vám bude balíček doručovat Česká pošta. Zde nebude nutné podávat celnici elektronické prohlášení, pokud zásilka nebude mít vyšší hodnotu než 22 EUR. Jde ale o výjimku, která platí jen na přechodnou dobu, a to do nabytí účinnosti změny zákona o DPH anebo do 30. září 2021, závisle na tom, k čemu dojde dříve.

I u poštovního operátora však platí jedna výjimka. Elektronické prohlášení bude povinné, jestliže zakoupíte zboží, které je na e-shopu prodávané v režimu jednoho správního místa pro dovoz (IOSS). Zde se prohlášení bude podávat i u zásilek levnějších než 22 EUR, u těch dražších do 150 EUR ho bude muset podávat každý bez ohledu na druh dopravy nebo doručovatele.

Dary do 45 EUR se budou do ČR propouštět v rámci zjednodušeného celního řízení. Vy nebudete muset podávat elektronické celní prohlášení, pošta za vás podá zvláštní formu prohlášení. Expresní zasilatelská služba za vás podá elektronické prohlášení i v tomto případě sama.

Čtěte také: Ve které zemi EU je nejvyšší sazba DPH? V Česku či Německu?

Jak se bude podávat elektronické celní prohlášení?

Elektronické celní prohlášení podáte přes nově vyvinutou aplikaci eCep. Využijete ji u zásilek od 22 do 150 EUR, ale i pro ty, které byly zakoupeny v rámci režimu jednoho správního místa, jestliže bude jejich hodnota do 22 EUR. Pro podání prohlášení si také můžete zvolit zástupce, který za vás tuto formalitu vyřídí.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 2
Hlasováno: 71 krát

Články ze sekce: DANĚ