Kandidáti na prezidenta 2023, kdo se utká o prezidentské křeslo?

22.02.2022 | , Finance.cz
Volby


Prezidentské volby se uskuteční sice až příští rok, ale již nyní se spekuluje o možných kandidátech. Je jasné, že současný prezident Miloš Zeman již na další funkční období být zvolen nemůže. Potvrzených i možných kandidátů je v současné době dlouhý seznam. Kteří kandidáti chtějí reprezentovat Českou republiku a účastnit se souboje o prezidentské křeslo?    

Prezidentské volby nás čekají na začátku roku 2022, kdo oznámil kandidaturu na prezidenta a kdo ještě váhá?

Prezidentské volby

Zdroj: Shutterstock

Karel Janeček

Jméno Karla Janečka zaznívá v médiích asi úplně nejčastěji, a to i díky jeho veřejnému proslovu v populární televizní anketě Slavík, kterou sám pomohl obnovit. Kdo je to Karel Janeček a proč se chce stát prezidentem České republiky?

Karel Janeček je především českým matematikem, podnikatelem a zakladatelem volebního systému D21.

Do kandidatury na prezidenta byl motivován aktuálním stavem souvisejícím s pandemickou situací, kdy jsou podle něj odpírány lidem základní lidská práva a svobody současnou vládou. Jako prezident se chce především podílet na společenské změně a řešit aktuální problémy České republiky.

Karel Janeček

Zdroj: Kareljanecek.cz

Pavel Fischer

Pro Pavla Fischera již půjde o druhou kandidaturu v prezidentských volbách. Poprvé se voleb zúčastnil v roce 2018, kde se umístil na třetím místě s celkovým počtem 10,24 % hlasů.

Pracuje jako senátor za obvod č. 17 – pro Prahu 12 bez politické příslušnosti. V minulosti také působil jako ředitel Ústavu empirických výzkumů STEM a poradce Václava Havla. Rovněž si vyzkoušel funkci velvyslance ve Francii a Monaku. 

Fischer je absolventem Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde studoval češtinu a francouzštinu, následně se za studiem přestěhoval do Švýcarska, kde se zabýval problematikou migrace. Na pařížské univerzitě pak absolvoval studium v oblasti veřejné správy. Po dokončení svých studií pracoval také jako učitel francouzštiny.

Pavel Fischer

Zdroj: Pavelfischer.cz

Karel Diviš

Karel Diviš oznámil svoji kandidaturu teprve v lednu tohoto roku. Narodil se v České Lípě a většinu svého života působí v oblasti informačních technologií. Jeho podnikatelským úspěchem v IT je také založení letenkového portálu Letuska.cz, jenž se používá v několika zemích.

Vyzkoušel si i práci v médiích jako sportovní redaktor a moderátor České televize. Díky své profesi se dostal až k moderování Zimních olympijských her ve Vancouveru. Karel Diviš studoval na Karlově univerzitě v Praze, kde úspěšně složil státnice v oborech zaměřených na matematiku a ekonomii se specializací na kapitálové trhy.

Jako důvod své kandidatury uvedl, že žádný z navrhovaných kandidátů se nepřiblížil jeho představám o ideálním prezidentovi, tudíž se role musel zhostit on sám.

Karel Diviš

Zdroj: Kareldivisprezident.cz

Marek Hilšer

Marek Hilšer je dalším kandidátem, který se účastnil prezidentských voleb již v roce 2018S necelým půl milionem hlasů obsadil páté místo. Svoji opakovanou kandidaturu oznámil veřejnosti již v roce 2019.

Kvůli politické situaci emigroval v mládí s rodiči do Španělska, zpátky do ČR se pak vrátili rok po Sametové revoluci. Po studiu na lékařské fakultě působí především jako lékař, vědecký pracovník a senátor bez politické příslušnosti. V rámci cestování po světě si vyzkoušel i dělnické profese, pracoval například jako stěhovák a instalatér.

Marek Hilšer

Zdroj: marekhilserdosenatu.cz

Ivo Mareš

Kandidaturu na prezidenta oznámil 3. 5. 2022 také bývalý farář Ivo Mareš. Jako kandidát, který není zastoupený žádnou z politických stran, potřebuje pro svoji kandidaturu získat 50 tisíc hlasů.

I když se narodil v Přerově, velkou část svého mládí strávil v Mongolsku. Působil jako novinář, překladatel a tiskový mluvčí Diakonie Českobratrské církve evangelické. Je také spoluautorem populárního humanitního projektu Krabice od bot.

Ivo Mareš se dlouhá léta zajímá o ohrožené skupiny obyvatel, zejména o seniory a děti. Zmírnění chudoby vidí jako hlavní motivaci pro svoji kandidaturu na prezidenta ČR.

Ivo Mareš

Zdroj: ABBBA Consulting

Petr Pavel

Petr Pavel působí jako armádní generál Armády České republiky. V letech 2012-2015 zastával funkci předsedy vojenského výboru NATO. Po studiích na vojenských univerzitách v České republice i v zahraničí, začal pracovat u výsadkového vojska. V souvislosti s výkonem profese se stal členem Komunistické strany Československa, tohoto členství v KSČ v současné době lituje. Jako prezident České republiky by chtěl uplatnit zkušenosti z prostředí bezpečnosti a mezinárodních vztahů.

TIP: Přímá volba prezidenta ČR

Alena Vitásková

Alena Vitásková zastávala v letech 2011-2017 funkci předsedkyně Energetického regulačního úřadu, kde se mimo jiné zabývala nekalým byznysem solárních investic. V současnosti se věnuje managementu v oblasti energetiky. Za její práci jí byl udělen titul Manažerka roku 2002. Jako prezidentka chce hlavně pomáhat lidem a řádně reprezentovat svoji vlast.

Jaromír Soukup

Jaromír Soukup je zakladatelem mediální agentury Médea. Pod tuto společnost se řadí několik dalších dceřiných firem zabývajících se finančním poradenstvím. V roce 2000 založil další firmu s názvem Empresa Media, která funguje jako vydavatelství. O několik let později, roku 2012, se stal vlastníkem televize Barrandov a současně jejím generálním ředitelem. Účastnil se také financování mediálních kampaní Strany zelených a kandidáta na prezidenta Jana Fischera.

Soukupovi k prezidentské kandidatuře dodávají odvahu zveřejněné statistiky popularity osobností. Dle příznivého výsledku popularity jeho jména, se domnívá, že by pro veřejnost mohl být vhodným kandidátem na prezidenta.

TIP: Co když zemře prezident? Kdo přebírá jeho pravomoci?

Josef Skála

Josef Skála působil několik let jako místopředseda strany KSČM. Během své kariéry pracoval jako novinář, publicista a vysokoškolský pedagog. Podílí se na projektu Restart (diskuzní platforma) a od roku 2021 vykonává vedoucího představitele v projektu Kudy z krize. Jelikož se KSČM nedostala do Poslanecké sněmovny, musí Skála nasbírat nejméně padesát tisíc podpisů pro svoji kandidaturu. To, že o kandidatuře na prezidenta uvažuje oznámil teprve nedávno v únoru 2022.

Denisa Rohanová

V současné době je prezidentkou České asociace povinných. Zajímá se o problematiku exekucí a je autorkou Metodického postupu pro ČR v případě mobiliárních exekucí. Také se podílela na prosazení seznamu nezabavitelných věcí do exekučního řádu.

TIP: Jaké jsou odměny za členství ve volební komisi?

Danuše Nerudová

Danuše Nerudová vykonávala do 31. 1. 2022 funkci rektorky Mendelovy univerzity v Brně. Současně také od roku 2007 působí jako vedoucí Ústavu účetnictví a daní na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně.

Další možní kandidáti

  • Andrej Babiš,
  • Vladimír Boštík,
  • Miloš Knor,
  • Jakub Olbert,
  • Klára Slámová,
  • Miroslava Němcová,
  • Jiří Paroubek,
  • Kateřina Valachová,
  • Michael Kocáb.

TIP: Jak volit s propadlým občanským průkazem?

 
Štítky:


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 16 krát