Sněmovna schválila zvýšení příspěvku na mobilitu, zvláštní pomůcku a další návrhy, které pomohou zdravotně hendikepovaným

31.10.2022 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


Poslanecká sněmovna schválila 26. října návrh Ministerstva práce a sociálních věcí na zvýšení příspěvku na mobilitu a další změny, které mají zdravotně znevýhodněným občanům ulehčit nepříznivou situaci na trhu. Vládní návrh bude muset ještě schválit Senát a podepsat prezident.

Které dávky by se dle vládního návrhu mohly změnit?

Zvýšení příspěvku na mobilitu

Zdroj: Shutterstock

Zvýšení příspěvku na mobilitu

Příspěvek na mobilitu je v ČR poskytovaný již od roku 2012. Jeho současná měsíční výše činí 550 Kč. Nově by se mohl zvýšit na 900 Kč. Pro osoby, které jsou závislé na dýchacích přístrojích, by příspěvek činil až 2900 Kč s tím, že by byl vyplácen zatím jen do konce roku 2024.

Za navrhovaným zvýšením stojí růst spotřebitelských cen a nákladů na pohonné hmoty. Navýšením by tak byla zachována reálná hodnota příspěvku.

Dle státních statistik byl v roce 2021 příspěvek na mobilitu poskytnut měsíčně v průměru 253 tisícům žadatelů.

Cílem chystané novely je také zmírnit administrativu elektronického vyřízení příspěvků na mobilitu i zvláštní pomůcku, která často odrazuje hendikepované osoby od podání žádosti.

Příspěvek na pořízení svislých zdvihacích a šikmých zvedacích plošin

Jednou z pomůcek, na kterou je určen příspěvek na zvláštní pomůcku, je i zdvihací/zvedací plošina.

Tyto plošiny jsou zpravidla vyráběné na míru dle dispozic dané nemovitosti a individuálního zdravotního postižení klienta. Kvůli tomu se řadí mezi velmi finančně náročné pomůcky, jejichž cena se za poslední roky prudce zvýšila, a to především kvůli těžko sehnatelným komponentům pro výrobu, ceně pohonných hmot a energií i mzdám zaměstnanců. Současná výše příspěvku 400 000 Kč tak již není k popsaným skutečnostem adekvátní.

Navrhovaná novela počítá s navýšením příspěvku na 500 000 Kč. Dle vládního návrhu je ročně poskytováno na plošiny zhruba 350 příspěvků.

Mezi další zvláštní pomůcky, na které stát přispívá, se řadí například vozidlo a jeho specifická úprava, chytrý telefon pro hendikepované, vodicí pes apod.

Nárok na pohřebné i v případě potratu a umělého přerušení těhotenství

Od roku 2017 umožňuje legislativa také pohřbení dítěte po proběhlém potratu nebo umělém přerušení těhotenství.

Vládní návrh chce rozšířit nárok na pohřebné i pro tyto nenarozené „děti“. Schválení této navrhované novely má podpořit motivaci nízkopříjmových rodin k důstojnému rozloučení s dítětem.

Tip: Úmrtí dítěte po porodu: Máte nárok na pohřebné, porodné, mateřskou a rodičovskou?

Otcovská i v případě mrtvě narozeného dítěte

V současné době nevzniká otci nárok na otcovskou dovolenou v případě, že se dítě narodí mrtvé nebo zemře v průběhu šestinedělí. I to by se mělo dle vládního návrhu změnit.

Změna vychází z předpokladu, že i u otce vyvolá úmrtí dítěte nepříznivý psychický stav, během kterého nelze podávat běžné výkony v zaměstnání. Proto je i v takovém případě nutné zajistit nárok na otcovskou, která bude zároveň kompenzovat ušlou mzdu ze zaměstnání.

Návrh předpokládá, že nárok na otcovskou v případě mrtvě narozených dětí či dětí, které zemřou v šestinedělí, by využilo až 70 % otců.

Zvýšení příspěvku pro osoby s dietou

Od 1. října se zvýšily prostřednictvím vládní vyhlášky příspěvky na živobytí pro osoby s nákladnou dietou. Příspěvky jsou určené pouze těm, kteří mají dietu předepsanou odborným lékařem. Částky pro všechny zmíněné diety v tabulce se valorizovaly souběžně o 9,5 %.

Dieta

Příspěvek na živobytí se zvyšuje o (v Kč/měs.)

Valorizace částek na dietní stravování (v Kč/měs.)

nízkobílkovinná

1380

1511

při dialýze

1000

1095

nízkocholesterolová při hypercholesterolemii nebo hyperlipoproteinemii

1050

1150

diabetická

1130

1238

při onemocnění fenylketonurií

2220

2431

při onemocnění celiakií

2800

3066

při osteoporóze, pokud celotělová kostní densita poklesla o více než o 25 %, tj. T-skóre je horší než 2,5

1090

1194

při laktózové intoleranci

1070

1172

v těhotenství a při kojení do 1 roku věku dítěte

1100

1205

Zdroj: Vyhláška č. 389/2011 Sb.


Čtěte také:

Přídavek na dítě vzroste od 1. ledna 2023 o 30 %. Dosáhne na něj více rodin

Jak si můžete v roce 2023 přivydělat v průběhu předčasného důchodu?

 Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 24 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY