Koncesionářské poplatky se zvýšily. Kdy a jak si nastavit novou výši platby

09.05.2025 | , Finance.cz
Spotřebitel


perex-img Zdroj: Shutterstock

Platba poplatků za televizi a rozhlas se týká drtivé většiny domácností v ČR, zejména po novelizaci zákona platné od května 2025. Jak si nastavit nové platby?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

1. května vstoupila v platnost novela zákona 348/2005 Sb. o rozhlasových a televizních poplatcích. Od tohoto data dochází nejen k rozšíření okruhu poplatníků, ale především k růstu měsíčních poplatků za Českou televizi a Český rozhlas.

Dozvíte se:

Kdo musí platit televizní a rozhlasové poplatky?

Poplatky za Českou televizi musí hradit každá domácnost, která vlastní televizní přijímač a nově i ta, která sice televizor nevlastní, ale má jiné zařízení, které umožňuje reprodukci televizního vysílání. Nově se tedy poplatek vztahuje i na domácnosti, které mají stolní počítač, notebook, tablet nebo mobilní telefon s připojením k internetu.

Vlastníci takzvaných chytrých (smart) televizních přijímačů, které jsou schopny příjmu rozhlasového vysílání, musí hradit i poplatek za rozhlas, protože umožňují přijímat i jeho signál. Měsíčně tedy musí provést dvě platby a to bez ohledu na to, zda vůbec Český rozhlas poslouchají a Českou televizi sledují. Podstatné je vždy to, že zařízení vlastní.

Čtěte také: Jak a kde se přihlásit či odhlásit z plateb za televizi a rozhlas

Pouze za Český rozhlas budete platit málokdy

Jen poplatek za Český rozhlas bude platit jedině ten, kdo vlastní pouze rádio. Povinnost hradit koncesionářský poplatek za rozhlasový přijímač má nově i ten, kdo rádio nevlastní, ale má počítač, notebook, tablet nebo mobil s internetem. Nezapomeňte však, že s tím pojí nová povinnost platit i za schopnost příjmu televizního vysílání na těchto zařízeních.

 

Kdo z domácnosti bude platit za ČRo a ČT?

Poplatek za rádio a televizi platí domácnost pouze jednou, resp. platí je pouze jedna osoba v domácnosti. Fyzická osoba podnikající už nebude platit za každé zařízení, které využívá k podnikání, jak tomu bylo doposud, ale podle počtu zaměstnanců ve své firmě.

"Pokud právnická osoba nebo fyzická osoba podnikající nahlásí počet zaměstnanců nižší než 25 nebo v případě, že zaměstnává více než 50 % osob se zdravotním postižením, případně je poplatník registrován jako spolek, je od poplatku osvobozen," upozorňuje Radek Konečný z tiskového oddělení České televize. 

Poplatník, který je právnickou osobou nebo fyzickou osobou, která je podnikatelem, platí rozhlasový poplatek a televizní poplatek

  • při počtu 25 až 49 zaměstnanců v pracovním poměru ve výši pětinásobku rozhlasového poplatku a televizního poplatku,
  • při počtu 50 až 99 zaměstnanců v pracovním poměru ve výši desetinásobku rozhlasového poplatku a televizního poplatku,
  • při počtu 100 až 199 zaměstnanců v pracovním poměru ve výši dvacetinásobku rozhlasového poplatku a televizního poplatku,
  • při počtu 200 až 249 zaměstnanců v pracovním poměru ve výši třicetinásobku rozhlasového poplatku a televizního poplatku,
  • při počtu 250 až 499 zaměstnanců v pracovním poměru ve výši sedmdesátinásobku rozhlasového poplatku a televizního poplatku a
  • při počtu více než 500 zaměstnanců v pracovním poměru ve výši stonásobku rozhlasového poplatku a televizního poplatku.

Čtěte také: Koncesionářské poplatky se od května hradí i za počítač a mobil. I když používáte firemní

Jak se zvyšují koncesionářské poplatky?

Několik let činila platba za rozhlas 45 Kč a za televizi 135 Kč měsíčně s tím, že tyto částky platily od roku 2008. K dalšímu navýšení dochází tedy až po 17 letech.

Nově budeme za Český rozhlas platit 55 Kč měsíčně a za vysílání České televize 150 Kč měsíčně. Dohromady tedy dochází k měsíčnímu nárůstu o 25 Kč měsíčně.

Poplatek za

Dříve

Nově

Český rozhlas

45 Kč

55 Kč

Českou televizi

135 Kč

150 Kč

"Nová výše televizního poplatku ve výši 150 Kč měsíčně vstupuje v platnost od 1. května 2025. Zde je však důležité rozlišovat, zda se jedná o stávajícího nebo nového poplatníka. Stávající poplatníci musí navýšit svou měsíční úhradu tak, aby nová částka 150 Kč byla připsána na účet České televize nejpozději do 15. května 2025. Noví poplatníci (osoby, které dosud poplatek neplatily, ale nyní jim vzniká povinnost) se musí přihlásit k placení poplatku v průběhu května 2025. V takovém případě bude jejich přihláška účinná od 1. června 2025 a první platbu ve výši 150 Kč musí uhradit do 15. června 2025. Jiná situace platí pro právnické osoby a fyzické osoby podnikající, kdy nová výše poplatku začíná platit od 1. července 2025. Do té doby, v přechodném období, platí podnikatelé dle počtu přijímačů," vysvětluje Radek Konečný z tiskového oddělení České televize. 

Jak a kdy si změnit platební údaje pro Český rozhlas a Českou televizi?

Platbu lze hradit hned několika způsoby. Tím prvním je provádění inkasa přímo z platební karty, což si lze zařídit v klientskému systému Českého rozhlasu nebo České televize. Pokud má daná osoba platbu nastavenou tímto způsobem, nebude muset nic řešit. Nová výše platby bude předepsána a stržena automaticky. Totožný postup bude fungovat i při platbě prostřednictvím služby SIPO na pobočkách České pošty.

"V případě, že poplatník hradí poplatek prostřednictvím SIPO, Česká pošta automaticky předepíše jeho novou výši. Pokud poplatník hradí SIPO prostřednictvím inkasa z bankovního účtu, je třeba si zkontrolovat dostatečnou výši inkasního limitu," uzavírá Radek Konečný. 

Jestliže hradíte koncesionářské poplatky bankovním převodem, budete si muset teď v květnu změnit platební údaje v trvalém příkazu a začít hradit nové částky.

Čtěte také: Jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele prošlo prvním čtením. S jeho zavedením by se zrušila srážková daň

Jak a kde se přihlásit k platbě koncesionářských poplatků?

Vzhledem k tomu, že se poplatková povinnost rozšířila i na počítače a mobily, bude se muset k platbě přihlásit opravdu velké množství osob. Lze tak učinit fyzicky na některé z poboček České pošty prostřednictvím evidenčního formuláře.

Online se k platbám přihlásíte na internetových stránkách Českého rozhlasu a České televize. Poté od 1. června začnete platit 150 Kč za televizi a (nebo jen) 55 Kč za rozhlas.

Čtěte také: Už se vidíte v penzi? Sedm důvodů, proč si dobře rozmyslet předčasný důchod

Český rozhlas I Platí to: Rozhlasový poplatek

Zdroj: Youtube/Český rozhlas

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 2.5
Hlasováno: 5 krát

Články ze sekce: Spotřebitel