Musejí předdůchodci platit pojistné? Výhody získají jen ve zdravotním

15.07.2025 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Shutterstock

Během čerpání předdůchodu se čerpají vlastní naspořené finanční prostředky na smlouvě o doplňkovém penzijním spoření, nedostávají se peníze od státu, takže není nijak omezena výdělečná činnost. Jak to mají předdůchodci s platbou zdravotního a sociálního pojištění?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

V předdůchodu je možné mít libovolný příjem ze zaměstnání nebo podnikání, což je významný rozdíl oproti předčasnému důchodu, neboť předčasní důchodci nemohou mít až do dosažení řádného důchodového věku příjem, ze kterého vzniká povinnost platit sociální pojištění. Má čerpání předdůchodu vliv na výpočet sociálního a zdravotního pojištění?

Nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ

Pro účely placení zdravotního pojištění se předdůchodci považují za státní pojištěnce, jak vyplývá z § 7 zákona o veřejném zdravotním pojištění č. 48/1997 Sb. Mimo jiné to přináší výhodu v případě zaměstnání na zkrácený úvazek nebo některou z pracovních dohod s hrubou měsíční mzdou nebo hrubou měsíční odměnou nižší než 20 800 Kč.

V takovém případě se totiž neprovádí dopočet do minima tak jako u ostatních zaměstnanců, ale zdravotní pojištění se vypočítá vždy ze skutečné hrubé mzdy nebo hrubé odměny. Sazba zdravotního pojištění je tedy pro předdůchodce standardních 4,5 % z hrubé mzdy nebo odměny, zatímco ostatní zaměstnanci, u kterých se provádí v těchto případech dopočet do minima, mají efektivní sazbu zdravotního pojištění vyšší.

Čtěte také: Dohody do limitu, ale i dary. Deset příjmů, které mohou mít předčasní důchodci

Nevadí příjmy pouze na dohodu

V případě, že je hrubá měsíční odměna z dohody o provedení práce 11 499 Kč a méně a hrubá měsíční odměna z dohody o pracovní činnosti 4 499 Kč a méně, tak se z hrubé odměny neplatí zdravotní pojištění. To platí pro všechny zaměstnance. Předdůchodci jsou však státními pojištěnci, takže mají vyřešen svůj vztah u zdravotní pojišťovny a mohou mít příjem z dohod do limitu a nevzniká jim povinnost platit zdravotní pojištění jako OBZP.

Kdo však není současně státním pojištěncem a pracuje pouze na dohodu s hrubou odměnou do limitu pro neplacení zdravotního pojištění, ten je u své zdravotní pojišťovny v registru pojištěnců veden jako OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů) s povinností měsíční platby zdravotního pojištění v letošním roce ve výši 2 808 Kč.

 

Podnikání a vedlejší činnost pro zdravotní pojištění

V případě výkonu samostatné výdělečné činnosti v předdůchodu se pro účely výpočtu zdravotního pojištění jedná o vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. To znamená, že při výpočtu ročního zdravotního pojištění nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ a zdravotní pojištění se vypočítá ze skutečného vyměřovacího základu.

Podle § 3a zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění č. 592/1992 Sb. neplatí minimální vyměřovací základ mimo jiné pro osobu, za kterou je plátcem pojistného stát. Při nižším zisku tedy zaplatí podnikající předdůchodci méně na zdravotním pojištění než podnikatelé a živnostníci vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost.

Tip: Jaké výhody mají předdůchodci při placení zdravotního pojištění

Zaměstnaní předdůchodci neušetří na sociálním pojištění

Příznivou novinkou letošního roku je sleva na sociálním pojištění ve výši 6,5 % z vyměřovacího základu pro zaměstnance pobírající starobní důchod. V § 7e zákona o pojistném na sociální zabezpečení č. 589/1992 Sb. je výslovně napsáno, že výše slevy náleží zaměstnanci, který je poživatelem starobního důchodu.

Samotné pobírání předdůchodu zákonnou podmínku nesplňuje, proto nemají zaměstnaní předdůchodci při výpočtu čisté mzdy nárok na slevu na sociálním pojištění. Slevu na pojistném lze mít až v případě přiznání starobního důchodu. Pokud je předdůchodci přiznán starobní důchod, tak se již považuje za starobního důchodce.

Čtěte také: Tři sta tisíc už nestačí. Kolik naspořit na předdůchod, když nechcete nižší penzi?

Pro účely výpočtu sociálního pojištění vykonávají předdůchodci hlavní činnost

Podnikající předdůchodci odvádějí z dosaženého zisku vždy sociální pojištění, protože pro účely výpočtu sociálního pojištění nepřináší předdůchod žádnou výhodu a samotné pobírání předdůchodu není důvodem pro výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti. Pokud podnikající předdůchodci nesplňují nějakou jinou zákonnou podmínku pro výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti, tak vykonávají hlavní samostatnou výdělečnou činnost, tak jako ostatní OSVČ.

Podmínky pro výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti jsou upraveny v § 9, odstavci 6) zákona o důchodovém pojištění č. 155/1995 Sb. To znamená, že při výpočtu ročního sociálního pojištění musí vždy dodržet minimální vyměřovací základ, tak jako ostatní OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost. Přiznání státního starobního důchodu je již důvodem pro výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti.

Spočítejte si, jak se zvýší váš důchod v roce 2025

 

Autor článku

Petr Gola

Petr Gola  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 2 krát

Články ze sekce: DANĚ