PRESSO: Proč nebydlet na koleji?

17.09.2006 | , VysokéŠkoly.cz
Studentské centrum


perex-img Zdroj: Finance.cz

Kolej. Místo, kde studenti bydlí, spí, jí, učí se, dělají bordel, večírky, pařby, seznamují se, zamilovávají se, odmilovávají se, sem tam se zavraždí, sem tam se spolu vyspí. Proč chodit jinam? Důvodů je dost!

Kolej. Místo pro jedny posvátné, pro druhé důvěrně známé. Místo, které je jen a jen studentů. Tam bydlí, spí, jí, učí se, dělají bordel, večírky, pařby, seznamují se, zamilovávají se, odmilovávají se, sem tam se zavraždí, sem tam se spolu vyspí. Ke každému vysokoškolskému studiu prostě patří bydlet na koleji, pouze pár zhýčkanců se rok co rok zabydlí na privátě.

Tak tohle už od loňského roku tak úplně neplatí a letos bude ještě méně. Dříve byly na koleje plné pořadníky, počty odmítnutých obrovské, koleje plné k prasknutí, letos se na ně dostane v podstatě každý, během roku přibývá prázdných pokojů. Čím to? Inu, to je prosté. Na začátku byla myšlenka. "Vezmeme podporu kolejím, dáme ji studentům. Koleje nezkrachují, sice zdraží, ale alespoň budou muset zlepšit komfort bydlení, budou se muset bít s konkurencí." Nyní už víme, že koleje se bijí marně, ceny se zvedly ihned, komfort vůbec. A peníze jsou až na prvním místě, zvláště pro studenta!

Bydlení na kolejích sice bývá o pár stokorun levnější než vlastní privát, ale to je asi tak všechno. Na privát většinou jdete s lidmi, které znáte a nehrozí tak, že si s někým "nesednete". Pravda, možná časem zjistíte, že vaši kamarádi jsou trochu jiní, než jste si mysleli, ale i takový problém vyřešíte spíše, než s lidmi, které neznáte vůbec. O kuchyň, koupelnu a záchod se dělíte s několika málo lidmi, nikoli s celou chodbou, nikdo vás neruší, když se chcete učit, nikoho nerušíte, když chcete pařit. Pokoj vypadá jako pokoj, nikoli jako vězeňská cela. Internet vám nikdo neodstřihne jenom proto, že se mu nebude líbit, co si stahujete. Nemáte vrátné a jejich nálady! Najednou zjistíte, že jídlo vám z ledničky nemusí vždycky zmizet.

To všechno těch pár stovek vyváží. Navíc se zdá, že ve vedení některých kolejích sedí lidé, kterým pohled na prázdné chodby a pokoje dělá dobře. Například v Brně vloni vystěhovávali studenty kvůli sportovní akci na začátku zkouškového, letos si pro studenty připravili smlouvy, které jsou opravdu pošušňáníčko - kdo si nepojistí svou cennou věc (notebook, mobil, hodinky, dražší oblečení,...), může dostat pokutu pět tisíc korun. Přitom koleje nabízejí pojištění každé jedné věci zvlášť za tisíc korun na měsíc! Nekupte to!

Takže letos už na kolejích nikdo bydlet nebude? Ale jo, přece ti, na které nezbude místo na privátech.

PS: Nesháníte někdo spolubydlícího?

Materiál byl převzat ze zpravodajského a informačního serveru VYSOKESKOLY.CZ.

Autor článku

Alexandr Průša