Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czBydleníHypotékyAbeceda hypoték Vyřizování hypotečního úvěru

Jaký je průběh vyřizování hypotečního úvěru?

Každá banka se snaží vytvářet produkty přímo na míru různým skupinám klientů. Zaměření na jednotlivé "sourodé" skupiny klientů řeší jejich individuální potřeby.

Kdo může o hypoteční úvěr  žádat?

 • Fyzická osoba občan
 • Podnikatelé: právnické osoby a fyzické osoby podnikatelé
 • Obce a města

Úvahy o financování pomocí hypotéky můžeme rozdělit na zhruba tři etapy.

1. etapa - před podáním žádosti o úvěr

Tato etapa v sobě zahrnuje pro klienta výběr banky, která mu úvěr poskytne. Důležitým kritériem při výběru banky je výše úroku z poskytnutého úvěru společně s délkou její garantované doby. Často se stává, že klient  obejde několik institucí, než narazí na tu, u které je schopen vyhovět všem požadavkům a úvěr získat.

Klient bývá při návštěvě banky seznámen se základními informacemi o hypotečních úvěrech a měl by obdržet i seznam všech dokladů, které budou v jeho konkrétním případě potřebné pro schválení úvěru. Nedílnou součástí by měl být též orientační propočet, zda je klient schopen ze svých příjmů úvěr splácet.

Až budou všechny doklady, včetně dokladů o výši příjmu, zkompletovány, klient vyplní a odevzdá žádost o poskytnutí úvěru.


2. etapa - po podání žádosti o úvěr

Po podání žádosti si banka nechává určitý čas na zpracování žádosti. Pokud je úvěr schválen, vyzve banka klienta k podpisu úvěrové smlouvy, zástavní smlouvy a smlouvy o vedení účtu. Klient je seznámen se smluvními dokumenty.

Po splnění podmínek (např. vinkulace pojistek, zapsání zástavního práva do katastru – někdy postačuje pouze podání návrhu na zápis do katastru) může začít úvěr čerpat. V průběhu čerpání, což může být v případě stavby i rok a déle, splácíte bance pouze úroky z vyčerpané částky.


3. etapa - po vyčerpání úvěru

Po vyčerpání úvěru klient obdrží oznámení o ukončení čerpání a definitivní výši anuitní splátky, pokud je úvěr splácen tímto způsobem. Začnete splácet úroky a umořovat jistinu.

Při uzavírání hypotéky si sjednáváte taktéž tzv. fixaci úrokové sazby. Pokud je fixace např. 5 let, úrok se může změnit až za 5 let. Před změnou úrokové sazby je klient bankou informován a má možnost částečně nebo úplně úvěr splatit bez sankcí. 

V případě neúčelové hypotéky, která spadá pod režim zákona o spotřebitelském úvěru (č. 321/2001 Sb.), lze kdykoli učinit mimořádnou splátku části nebo celého úvěru.

  Sdílení a tisk

  Související aktuality

  8 tipů, jak nenaletět šmejdům v energetice

  10.08.  |  Jana Poncarová

  Mezi podomními prodejci nejsou jen zástupci dodavatelů, ale také zprostředkovatelé elektřiny nebo zemního…

  8 tipů, jak nenaletět šmejdům v energetice

  10.08.  |  Jana Poncarová

  Mezi podomními prodejci nejsou jen zástupci dodavatelů, ale také zprostředkovatelé elektřiny nebo zemního plynu. Pro ně platí jiná pravidla než…

  5 tipů, jak mít výhodnější hypotéku i v době zdražování

  09.08.  |  Redakce

  Hypotéky pozvolna zdražují. Praxe ale ukazuje, že i přes rostoucí nabídkové úrokové sazby je s dobrou znalostí trhu možné mít lepší úrok, než…
  Zobrazit další související aktuality
  Články Finance.cz

  Zobrazit další články