Doba pro obnovu vdovského důchodu se bude prodlužovat

24. 5. 2024 10:49 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY

Pokud vám byl odebrán vdovský důchod, ale objevil se u vás důvod, pro který by jej bylo možné obnovit, ale už jste promeškaly lhůtu, máme pro vás dobrou zprávu. Možná dojde k jejímu prodloužení.

Politici nachystali v rámci důchodové reformy lehké zvýhodnění pro některé osoby, kterým už zanikl nárok na vdovský nebo vdovecký důchod. Doba, po kterou je možné pozůstalostní důchod za splnění podmínek obnovit, se totiž prodlouží.

Dozvíte se:

Důchodová reforma: prodloužení doby obnovy vdovského důchodu

Zdroj: Depositphotos

Kdy zanikne nárok na vdovský důchod?

Hned v prvním případě nárok na vdovský nebo vdovecký důchod zanikne, jestliže vdova nebo vdovec uzavřou nový manželský svazek anebo vstoupí do registrovaného partnerství.

Dále ještě poživatel pozbyde nároku na výplatu i tehdy, pokud už nenaplňuje podmínku, kvůli které byl pozůstalostní důchod přiznán.

Čtěte také: Vyšší důchod by vám v budoucnu mohl zajistit plat manžela nebo titul z VŠ

Jak je to s dobou obnovení nároku na pozůstalostní důchod?

Aktuálně platí, že pokud se změní skutečnosti, pro které byl pozůstalostní důchod odebrán, může být žadateli opět navrácen. To ale jedině tehdy, pokud se opět splní podmínky pro nárok do 2 let od doby, co byl sociálkou odebrán.

Důchodová reforma počítá s tím, že by dobu pro možnou obnovu prodloužila. A to ze zmíněných 2 let dokonce na 5 let. Díky tomu by mohl být pozůstalostní důchod obnoven daleko více osobám, a to dokonce už od příštího roku. Pokud totiž dojde ke konečnému schválení důchodové reformy, tento bod nabude platnosti od 1. ledna 2025.

Čtěte také: Kdy je vdovský důchod vyšší než 20 tisíc korun?

Vypočítejte si výši vdovského důchodu

 

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY