Už přes 3 roky lze žádat o výměnu řidičského průkazu elektronicky

8. 7. 2024 11:53 | , Finance.cz
Spotřebitel

Občané již několik let nemusí pro nový řidičský průkaz chodit na úřad. Stačí o něj požádat přes Portál dopravy nebo Portál občana.

Nový řidičský průkaz lze zařídit déle než 3 roky z pohodlí domova a ušetřit si tak čas, ale i část peněz na správním poplatku. Díky digitalizaci fotografií nepotřebují žadatelé rovněž papírové průkazové foto.

Jestliže by občané měli zájem i přesto vyřídit nový řidičský průkaz osobně, nemusí jít na spádový úřad dle jejich bydliště, ale na kterýkoliv obecní úřad s rozšířenou působností.

Při sdílení fotografií je využita fotografie z registru států, nebo ta, která byla pořízena přímo při vyřizování žádosti.

„Usnadňujeme životy řidičům a zjednodušujeme pro ně celý proces žádosti o řidičák. Už šest let mají tak řidiči možnost využít digitalizace fotek a rozvolnění místní příslušnosti. Od 1. července 2018 využilo možnosti vyzvednout si doklad mimo úřad svého trvalého bydliště 663 237 žadatelů o řidičák, nejvíce v Praze, Brně a Černošicích. Digitalizace fotek se dotkla všech řidičů, kteří v tomto období žádali o řidičák. Těch bylo bezmála pět milionů,“ říká ředitel Odboru agend řidičů Ministerstva dopravy Stanislav Dvořák.

V Portálu občana či Portálu dopravy si lze kromě vyřízení řidičského průkazu také zkontrolovat stav bodového konta, ale i zažádat o změnu vlastníka či provozovatele nebo o třetí registrační značku. V budoucnu je v plánu také rozšíření funkcionalit o notifikace o platnosti STK či informace o pojištění vozidla.

Od 1. ledna 2024 již s sebou nemusí řidiči po ČR řidičský průkaz vozit. Avšak při cestě do zahraničí je nutné mít jej stále u sebe.

Zdroj: Ministerstvo dopravy


Čtěte také:

Na dovolenou autobusem či vlakem: Na co máte nárok při zpoždění nebo zrušení spoje?

Zdroj: Depositphotos

 

Články ze sekce: Spotřebitel