Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czPojištěníPojištění právní ochranyÚrazové pojištění právní ochrany

Úrazové pojištění právní ochrany

Dalším druhem pojištění, kterým se budeme v našem seriálu připraveném s D.A.S. pojišťovnou právní ochrany zabývat, je pojištění právní ochrany v případě úrazu. Toto pojištění je určeno pro rodiny, které si přejí mít zajištěnou co nejkomplexnější právní ochranu v případě úrazu.

Na koho se pojištění vztahuje?

Pojištěnými osobami jsou:

 • pojistník, tj. osoba, která s pojišťovnou uzavřela pojistnou smlouvu,
 • manželka nebo manžel pojistníka, a není-li jich, pak jeho druh nebo družka,
 • děti pojistníka a osoby uvedené v předchozím bodě do dovršení 26. roku jejich věku, které žijí s pojistníkem ve společné domácnosti, pokud jsou svobodné a doposud nezačaly vykonávat žádnou pravidelnou výdělečnou činnost.

Těmto osobám je poskytována právní ochrana v případě právních problémů souvisejících s úrazem, a to i v případě výdělečné činnosti, kterou může být jak pracovní činnost tak podnikání. Podle okolností vzniku úrazu se může jednat o spory:

 • týkající se odškodnění od přímého viníka úrazu nebo od osoby, která je ze zákona povinna úraz odškodnit (např. zaměstnavatel při pracovním úrazu svého zaměstnance; majitel nemovitosti při úrazu, ke kterému došlo na zledovatělém přilehlém chodníku apod.) a
 • související s pojistnými smlouvami zraněné osoby (průtahy s vyplácením pojistného plnění, odmítnutí pojistného plnění z úrazového pojištění apod.).

Kdy lze právní ochranu využít?

 • Příklad č. 1: Otec rodiny při cestě za jakýmkoli účelem (tedy i při výkonu podnikání, apod.) utrpí zranění na neočištěném, zledovatělém, chodníku. Na příčinu úrazu má důvěryhodné svědky a léčení je dlouhodobé. Důsledkem úrazu je poškození oděvu, snížení příjmu otce po dobu nemoci a po dobu rekonvalescence. Otec má nárok též na přiměřené bolestné.
  V rámci právní ochrany svému pojištěnému pojišťovna zajistí uplatnění nároku na odškodnění u osoby odpovědné za úklid chodníku (oprava oděvu, ztráta příjmu,…) a to i soudně.
  Obdobná situace (tj. zranění pojištěné osoby) může nastat při jakékoli rekreaci, podnikání, služební cestě apod. kdekoli v Evropě.
 • Příklad č. 2: Pojištěná osoba v zaměstnání utrpěla pracovní úraz. Zaměstnavatel však odmítá zaměstnance odškodnit tak, jak pro případ pracovních úrazů nařizují právní předpisy. Pojišťovna posoudí situaci zaměstnance a zajistí uplatnění veškerých oprávněných nároků zraněného zaměstnance vůči zaměstnavateli.
  Právní pomoc je poskytována při uplatňování pracovněprávních nároků pojištěného člena rodiny ve všech případech, kdy pracovní poměr má člen rodiny uzavřen s "českým" zaměstnavatelem (tj. zaměstnavatel se sídlem v ČR).
 • Příklad č. 3: Rodiče svému synovi sjednali úrazové pojištění. Synovi se skutečně úraz přihodil a řádně požádal o pojistné plnění ze své úrazové pojistky. Pojišťovna však dělala problémy s vyplacením pojistného plnění.
  Všichni pojištění členové rodiny mají nárok na řešení případných sporů s ostatními pojistiteli, jestliže spor souvisí s úrazem (úrazové pojištění,  životní pojištění, pojištění léčebných dávek v případě dlouhodobé nemoci aj.).

Výše popsané pojištění právní ochrany v případě úrazu nelze použít pro řešení sporů mezi jednotlivými pojištěnými členy rodiny, v případě úrazu vzniklého v důsledku aktivní účasti na sportovních závodech a soutěžích, při sporech souvisejících s nemocí z povolání a při uplatňování náhrady škody v pracovněprávních sporech, je-li o náhradě škody oprávněn rozhodovat soud se sídlem mimo ČR.

Úraz může komukoli z nás zásadním způsobem změnit život - a potom je právní ochrana velmi důležitá. Pojištění právní ochrany v případě úrazu si proto sjednávají rodiny, které chtějí mít co nejkomplexnější právní ochranu v případě úrazu (tj. včetně úrazu při podnikání či zaměstnání), a to samostatně nebo jako doplněk k jiným druhům pojištění právní ochrany.

Mám zájem o pojištění právní ochrany.

Související články

Kdy se vyplatí "pojistka na blbost"?

07.08.  |  Martin Ježek

Kdo nic nedělá, nic nezkazí, říká se. A naopak, kdo nějakou činnost vyvíjí, ten škodu na majetku, penězích či…

Na co si Češi uzavírají životní pojištění?

02.08.  |  Lucie Mečířová

Máte uzavřeno životní pojištění? Že ne? A nepatříte náhodu mezi ty, kteří by o něm měli začít uvažovat?…

Pozor na chyby při pojištění majetku

24.07.  |  Martin Ježek

Kdo vlastní nějakou nemovitost, jistě má sjednáno pojištění. A stejné je to i s pojištěním domácnosti.…

Více článků

Zajímavá témata štítků

Zobrazit další témata štítků