Šéf SOVAK: Ceny vody porostou o dvě až tři pct nad inflací

22.03.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 22. března (ČTK) - Ceny vodného a stočného v příštích letech v průměru dál porostou, a to zhruba o dvě až tři procenta nad mírou inflace, odhaduje předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) Ota Melcher. Cenu vody budou tlačit vzhůru potřebné investice do čištění odpadních vod podle požadavků EU, výdaje na obnovu a údržbu mnohdy zastaralé infrastruktury a vzestup nákladů vodárenských firem, řekl Melcher ČTK po tiskové konferenci ke Světovému dni vody.

Průměrná meziroční míra inflace za celý rok 2006 vzrostla na 2,5 procenta, zatímco o rok dříve představovala 1,9 procenta.

Letos voda z vodovodů podle odhadů v průměru podražila přibližně o šest až sedm procent na 50 až 51 korun za metr krychlový. Je několikanásobně dražší než počátkem 90. let. Podle Melchera ale Češi za vodu platí stále výrazně méně než lidé v západní Evropě. Tamní, zhruba dvojnásobné úrovni se cena v tuzemsku bude postupně přibližovat, soudí Melcher. Asi 80 procent nákladů tuzemských vodáren se již pohybuje na hladině západní Evropy, dodal.

Někteří odborníci ale upozorňují na to, že ceny vodného a stočného musejí zůstat sociálně únosné, což podle pravidel EU znamená, že výdaje domácností za vodu nesmějí překračovat dvě procenta jejich hrubého příjmu. Na západ od českých hranic je voda v přepočtu dražší, ale na jiné úrovni jsou i příjmy, podotýkají. Podle Melchera práh sociální únosnosti v tuzemsku nebyl překročen, i když jsou velké regionální rozdíly.

České domácnosti spotřebovávají po roce 1989 vody stále méně. Předloni to bylo v průměru již pod 100 litrů, přesně 98,9 litru na osobu a den, proti 171 litrům před 16 lety. Mezi důvody klesající spotřeby patří vedle růstu cen vody stále úspornější spotřebiče používané v domácnostech. Odborníci přitom předpokládají, že pokles by se měl již zastavit. Spotřeba v domácnostech je už totiž při spodní hranici vyspělé Evropy. Například v sousedním Německu průměrná domácnost spotřebuje 112 litrů vody na hlavu za den.

V průměrném údaji se ale odráží i to, že ČR má vysoké napojení obyvatel na vodovody, které jsou zavedeny i tam, kde lidé hodně využívají ještě lokální zdroje, jako jsou studny. Na vodovod je v tuzemsku napojeno 92 procent obyvatel, což je v EU nadprůměr. U kanalizací je situace o něco horší, má ji zhruba 79 procent lidí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK