V Plzeňském kraji jsou v konkurzu obě textilky: Hodeta i Joka

08.10.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Klatovy 8. října (ČTK) - Oba poslední větší výrobci textilu v Plzeňském kraji se propadly do konkurzu. V lednu tam skončila domažlická Hodeta, před čtyřmi dny Joka Klatovy, jeden z největších českých výrobců košil. Firma s tradicí od roku 1866, kterou navrhli do konkurzu vlastníci, se odmítá k příčinám bankrotu i dluhům vyjadřovat. "Konkurz byl prohlášen 4. října, správcem byl stanoven Jan Špelina," řekla ČTK pracovnice krajského soudu.

"Zatím jsem ještě nedostal usnesení soudu. Pokud se tak stane dnes, hned zítra do podniku vyrazím," uvedl Špelina, správce zbrankrotované a uzavřené nemocnice Planá na Tachovsku, která se má prodat v tomto týdnu. Špelina chce ihned jednat s vedením Joky, vyhotoví daňové přiznání ke dni prohlášení konkurzu a pokud to bude jen trochu možné, zachová výrobu. "Prodejní cena podniku by pak byla vyšší," dodal.

Návrh na konkurz ze dne 17. září umožnil zaměstnancům, aby na úřadu práce zažádali o výplaty dlužných mezd z března a srpna. "Žádosti podalo už všech 70 zaměstnanců, převážně žen," řekla ředitelka klatovského úřadu práce Marie Bučková. Podle ní konkurz nezpůsobí ve městě problémy.

Předlužená továrna, o jejíž výrobky je zájem, zatím nadále vyrábí. Pokud by musela skončit, nejméně polovina lidí by našla práci ihned. "Máme 1600 volných pracovních míst, před rokem jich bylo 700," uvedl Bučková. Nabídka je pestrá, ale většinou jde o montážní práce. Přijímá Rodenstock, největší výrobce brýlových čoček v Česku s 600 lidmi, dále zhruba stejně velká Okula Nýrsko a klatovské pekárny. Problémem je, že Joka vyráběla na jednu směnu, ale montážní firmy požadují dvě nebo tři.

Klatovská Joka, výrobce pánských košil, dámských halenek a oblečení pro nemocnice měla ještě přes čtyřmi lety 500 lidí a exportovala 80 procent. "Západní odběratelé ale před dvěma až třemi lety odešli šít na východ a do Číny," řekl letos v únoru šéf obchodu František Plánička. Podnik se musel přeorientovat na domácí trh. Cena košile v obchodech byla od 700 do 1300 Kč. Firma je šila z látek, které obsahovaly minimálně 60 procent bavlny. Číňané je vyrábějí převážně z umělých tkanin.

Joku získali v roce 1992 její původní majitelé, rodina Vodičkova. V areálu v centru města už funguje několik jiných firem.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK