Strojírny se kvůli miliardové pokutě za kartel obrátily na soud

09.10.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Brno 9. října (ČTK) - Miliardovou pokutou za kartel desítky nadnárodních strojírenských holdingů se bude zabývat soud. Firmy podaly proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže () žalobu, potvrdil ČTK soudce brněnského krajského soudu Jaroslav Tesák. Rozsudek podle něj padne nejdřív příští rok. Podniky už rekordní sankci 941 milionů korun zaplatily, soud může rozhodnout o vrácení peněz, přehodnocení původního verdiktu nebo rozhodnutí ÚOHS potvrdí.

Společnosti z holdingů Siemens, Alstom, Areva, Fuji Electric, Hitachi, Japan AE Power Systems, Mitsubishi Electric a Toshiba a Nuova Magrini se asi 16 let od roku 1988 téměř po celém světě dohadovaly na nabídkových cenách v tendrech na takzvané plynem izolované spínací ústrojí, aby si vždy některá z nich zakázku zajistila.

V Česku to jen v letech 2001 až 2004 byly zakázky za 700 milionů korun, například na rozvodny Mikulov, Kunovice, Kaplice, Strakonice a elektrifikaci trati Kadaň-Karlovy Vary. Na kartel upozornil jeden z jeho účastníků, firma ABB. Díky tomu vyvázla bez sankce. Podniky už za stejnou dohodu pokutovala i Evropská komise.

"Je to složitá věc," zhodnotil případ Tesák. ÚOHS například vůbec poprvé pokutoval firmy, které v ČR vůbec nepůsobí. "I když ale na našem trhu nepůsobily, stalo se tak po dohodě, a jde tedy o vylučovací kartel," vysvětlil už dříve Pecina. Podle něj zatím v Česku podobný kartel nemá obdoby. Jeho podřízení původně firmám vyměřili sankci v souhrnné výši 979 milionů korun, sám Pecina ji ale později třem společnostem mírně snížil.

Nejvíc podle druhostupňového rozhodnutí zaplatily společnosti ze skupiny Siemens, a to 284,88 milionu korun. Zhruba poloviční díl padl na holding Areva, skupina Hitachi zaplatila přes 109 milionů, sankce ostatních podniků nepřekročily hranici 90 milionů Kč.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK