Topolánek: Vláda spíš pro snížení sociálního pojištění než daní

09.04.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 9. dubna (ČTK) - Vláda bude zřejmě prosazovat v novele zákona o dani z příjmu spíš snížení sociálního zabezpečení než snížení daně z příjmu z 15 na 12,5 procenta. Vyplývá to z dnešního vyjádření premiéra Mirka Topolánka na tiskové konferenci po jednání vlády. Novela by měla platit od příštího roku. Snížení daně od roku 2009 je přitom ve schváleném reformním balíků a podle vyjádření některých poslanců ODS je "symbolem strany".

Důvodem pro snížení sociálního zabezpečení je podle premiéra snaha zabezpečit příjmy pro kraje a obce, závazek snížit schodek veřejných financí a zajistit, aby nepoklesly příští rok příjmy lidem s platy od 10.000 do 40.0000 korun. "Bohužel nelze v takovém případě vyhovět požadavku na 12,5procentní daň," uvedl Topolánek.

Hejtmani, primátoři a starostové navíc podle něj nebudou podporovat takové kroky, které ohrozí příjmy obcí a krajů. Pokud by chtěl případný výpadek příjmů stát nahradit, musel by podle premiéra peníze vzít z investičních výdajů. "Budeme diskutovat o jiném řešení než je snížení daně na 12,5 procenta, a to je možné snížením sociálního pojištění," uvedl Topolánek s tím, že o tom vláda teprve bude jednat.

Na snížení daně trvá skupina poslanců ODS kolem Vlastimila Tlustého. "Varianta, ve které je 15procentní sazba daně z příjmů, je překonána. V zákoně je uvedeno 12,5 (procenta) a já dojednané považuji za dojednané," uvedl nedávno Tlustý.

Reforma, kterou loni schválila sněmovna, pro rok 2009 již obsahuje snížení daňové sazby z 15 na 12,5 procenta a zároveň omezuje slevy na dani. Kvůli tomu právě řadě lidí poklesnou příjmy.

Nedávný návrh zveřejněný ministerstvem financí počítá pouze se snížením sociálního pojištění z 12,5 na 11,5 procenta. Kromě toho by vše podstatné, včetně daňové sazby, mělo zůstat jako nyní. Člověk s platem 40.000 korun hrubého by si díky nižšímu pojistnému měsíčně polepšil o 400 Kč, zaměstnanec se stotisícovým platem o 862 korun. Státní pokladnu by změna přišla ročně na 13 miliard. S návrhem MF Tlustý nesouhlasí.

"Zatímco daň z příjmu fyzických osob je sdílenou daní, tedy snížení jejího výběru znamená nižší příjmy obcí a krajů, snížení výběru sociální pojištění sdíleným odvodem není a negativně neovlivní příjmovou základnu obcí a krajů," upozornil dnes ministr financí Miroslav Kalousek.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK