Renault vytvoří ve Francii 400 míst přesunem výroby ze Slovinska

20.03.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Paříž/Brusel 20. března (zpravodajové ČTK) - Francouzská automobilka Renault vytvoří 400 pracovních míst ve francouzském městě Flins, kam přesune část výroby ze Slovinska. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes na summitu Evropské unie v Bruselu vznik nových míst ve Francii velmi uvítal. Zdůraznil ale také, že prý nebude důvodem k zániku žádných pracovních míst ve slovinské továrně Renaultu, která vyrábí na plný výkon.

Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová, jejíž úřad v EU dohlíží na dodržování pravidel volného trhu, řekla, že je francouzskými komentáři o spojení přesunu části výroby do Francie velmi překvapena. Francouzský ministr průmyslu Luc Chatel tento krok přímo spojil s balíčkem Paříže na pomoc tamnímu automobilovému průmyslu.

"Je to velmi dobrá zpráva. Upřímně - jako prezidenta Francouzské republiky mě to těší," řekl Sarkozy, podle něhož ale rozhodně nejde o protekcionistické opatření. "Viděl jsem se se slovinským premiérem a řekl jsem mu, že neztratí ani jedno pracovní místo," zdůraznil Sarkozy.

"Pokud vím všechno je v normálu. Je to OK, ale musím zůstat obezřetný," uvedl slovinský premiér Borut Pahor. Sarkozy jej údajně o rozhodnutí Renaultu informoval co nejrychleji to bylo možné. "Musíme zůstat obezřetní k případným protekcionistickým opatřením. Neříkám, že toto je ten případ. Pokud je, tak velmi oceňuji dnešní reakci komise, která byla velmi rychlá," dodal premiér.

Zatímco továrna ve Francii, kam se nyní část výroby přesune, zatím pracuje jen na několik desítek procent, tak slovinská továrna už nyní jede prakticky na plný provoz. Není to žádná krádež pracovních míst, podotkl Sarkozy.

"I vy Češi jste velká země. I vy kolem sebe máte státy, které jsou méně bohaté. To znamená, že když jste vytvářeli pracovní místa, kradli jste je snad vedle na Slovensku?" řekl rozohněně Sarkozy na dotaz jedné české novinářky předtím, než již poněkolikáté zdůraznil, že podle něj nejde o žádný protekcionismus.

Společnost předpokládá, že ve městě Flins vyrobí od června do října zhruba 8000 vozů Clio Campus, aby uspokojila dodatečnou poptávku po tomto modelu, napsala agentura AP.

Francie minulý měsíc nabídla domácím automobilkám Renault a PSA Peugeot Citroën zvýhodněnou půjčku šesti miliard eur (přes 160 miliard korun) rozvrženou do pěti let výměnou za slib, že nezavřou své podniky ve Francii během trvání této půjčky.

Francouzský prezident, který navíc minulý měsíc k velké nevoli Čechů či Slováků nabádal k případnému přestěhování továren francouzských automobilek ze zahraničí do Francie, dnes v Bruselu zdůraznil, že pokud by Paříž k plánu pomoci automobilkám nepřistoupila, pak by továrnám těchto firem hrozilo zavření.

Sarkozy poznamenal, že Francie stála u zrodu národních plánů na pomoc automobilkám, které pak prý podle vzoru Paříže "kopírovaly" i další země. I díky nim se nyní poptávka v Evropě po autech zvyšuje, zejména pak po menších vozech, jaké se vyrábí u Renaultu ve Slovinsku.

Český premiér Mirek Topolánek, který EU v uplynulých týdnech vyzýval k boji proti protekcionismu, nechtěl rozhodnutí francouzské automobilky nijak komentovat. "Já tu informaci nemám. Musím říct, že všechna tato rozhodnutí podléhají Evropské komisi," uvedl Topolánek na společné tiskové konferenci s předsedou Evropské komise José Barrosem.

Podle Barrosa EK v současnosti nemá žádné informace o opatření, které by znamenalo porušení unijní legislativy. "Myslím, že šlo o nedorozumění v interpretaci," doplnil šéf komise s tím, že výkonný orgán EU musí všechny informace ještě ověřit.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK