Odboráři budou 16.května v Praze demonstrovat proti dopadům krize

03.04.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 3. dubna (ČTK) - Odboráři budou 16. května demonstrovat v centru Prahy proti dopadům hospodářské krize na zaměstnance. Rozhodl o tom dnes mimořádný sněm Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Odboráři předpokládají, že demonstrace na Hradčanském náměstí se v polovině května zúčastní několik tisíc lidí. Vládní opatření pro boj s krizí podle odborů údajně problémy zaměstnanců neřeší a odbory s nimi nesouhlasí.

Předseda ČMKOS Milan Štěch dnes novinářům řekl, že pro demonstraci dnes zvedlo ruku 99 procent účastníků mimořádného sněmu. Poslední kapkou při rozhodování o zorganizování protestní akce podle něj byla novela zákoníku práce, která uvolňuje pravidla pracovněprávních vztahů. Odstupující ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) novelu minulý týden odeslal do připomínkového řízení. Odboráři tvrdí, že novela může podnikatelům posloužit jako návod, jak zneužít krize ve svůj prospěch na úkor zaměstnanců.

"Demonstrace bude protestní a proti zneužívání krize," uvedl Štěch, podle kterého evropští odboráři na zhruba polovinu května plánují protikrizové demonstrace ve čtyřech evropských městech. "Demonstrace (v Praze) tak bude mít evropský charakter," podotkl Štěch. Demonstrace v Praze se mají zúčastnit i zástupci odborářů že sousedních zemí.

Na pražské demonstraci by podle Štěcha měla zaznít také podpora některých závěrů londýnského summitu 20 největších ekonomik světa (G20). Skupina G20 se mimo jiné dohodla, že vynaloží zhruba bilion dolarů na boj s hospodářskou a finanční krizí. Představitelé těchto států se rovněž shodli na reformě globálního finančního systému, přísnějším dohledu nad finančními trhy a na regulaci takzvaných hedgeových fondů. Některé dohodnuté kroky se podle Štěcha odborářům zamlouvají.

Hospodářská krize již podle předsedy odborového svazu Kovo Josefa Středuly omezením výroby nebo propouštěním postihla zhruba 90 procent ze zhruba tisícovky podniků, v nichž svaz Kovo působí. "Firmy propouštějí po stovkách lidí a propuštění dalších tisíců lidí se připravuje," řekl. Nejvíce Česko dopady krize podle něj pocítí na přelomu třetího a čtvrtého čtvrtletí letošního roku.

Podle Středuly by vláda měla připravit program, který by na řešení krize uvolnil zhruba 800 miliard korun, které má Česko přiděleny z evropských fondů. Peníze by podle odborového předáka měly jít do vědy, vzdělávání a do budování infrastruktury.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK