V tendru na ekologickou superzakázku postoupily tři firmy

23.04.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 23. dubna (ČTK) - Do dalšího kola výběrového řízení na odstranění starých ekologických škod jednou zakázkou postoupily firmy Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental services. Ministerstvo to dnes oznámilo v tiskové zprávě. Do tendru v hodnotě kolem 115 miliard korun, který jedním z největších za existence ČR, se přihlásilo šest firem.

Nepostoupily sdružení PPF Advisory, Ecosoil Sud, AVE CZ odpadové hospodářství a Dekonta, dále konsorcium Deme Environmental Contractors a Dredging International, a sdružení firem PD-Gruppe - Stavoprogres, které se skládá z P-D Industriegesellschaft a Stavoprogresu Brno. "Tito uchazeči nyní mají patnáctidenní lhůtu pro podání námitek," uvedlo MF.

V prvním kole uchazeči museli podle MF prokázat schopnost zvládnout zakázku, ve druhém bude rozhodovat jen nabídnutá cena.

Uchazeči, kteří pokračují v tendru, získají nyní přístup k podrobným údajům ze všech lokalit a budou je moci posoudit. Na tomto základě pak do 120 dnů podat cenové nabídky.

MF předpokládá, že se díky tendru podaří částku na odstranění ekologických závazků státu, které vznikly před rokem 1992, snížit. Pokud by se ekologické škody odstraňovaly zadáváním jednotlivých zakázek, nestihl by stát podle ministerstva do roku 2015 dostát svým závazkům.

Stát přitom vlastníkům zamořených území přislíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění mohou hrozit i žaloby nebo arbitráže.

Jednou velkou zakázkou se podle ministerstva zkrátí doba, která je potřebná na odstranění škod, a zároveň se zajistí horní mez nákladů. Cenu by tak nebylo možno v budoucnu navýšit. Ministerstvo si chce rovněž v případné smlouvě vyhradit právo rozložit platby za uskutečněné sanace do více let s tím, že hodnota peněz by zůstala zachována díky inflační doložce.

Tendr kritizovala například nevládní organizace Transparency International kvůli možnému riziku korupce. S kritikou se připojila Hospodářská komora; ta tvrdí, že ve více menších soutěžích by měly šanci uspět i menší tuzemské firmy.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK