Míl: Přípravy na přijetí eura by měla zahájit už Fischerova vláda

23.04.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 23. dubna (ČTK) - Jednou z priorit úřednického kabinetu Jana Fischera by měl být plán přípravy přijetí eura. V dnešním pořadu 20 minut Radiožurnálu to řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. Konkrétní datum přijetí společné měny by pak podle něho měla oznámit politická vláda.

"Tato překlenovací vláda má jako úřednická vláda prostor a i povinnost podle mě připravit harmonogram a navrhnout a začít realizovat reálné kroky, které umožní přijmutí eura. To je určitě věc, ke které by si měla vytvořit sama o sobě určitý mandát a měla by začít konat. Já jsem prostě přesvědčen, že je to zvládnutelné a že když konat nebudeme, tak pak pochopitelně se nestane nic," uvedl Míl.

Zároveň dodal, že nejbližší možný termín přijetí eura je rok 2013. Pokud se budou přípravy na přijetí eura dál odkládat, vstoupí Česko podle Míla do eurozóny jako jedna z posledních zemí.

Datum přijetí eura vláda zatím i přes naléhání opozice a podnikatelských svazů nestanovila. Premiér v demisi Mirek Topolánek (ODS) na počátku roku slíbil, že kabinet termín oznámí 1. listopadu 2009. Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) však minulý týden uvedl, že vyhlášení termínu, odkdy by měla Česká republika přijmout euro, se kvůli říjnovým předčasným volbám oddálí.

"Česká republika by mohla podle posledních vyjádření politiků i ekonomů přijmout euro nejdříve v letech 2013 nebo 2014. "Hovoříme-li o letech 2013 a 2014, což jsou podle mého názoru reálné termíny, pak je to (přijetí eura) věcí politických rozhodnutí a padne-li takové rozhodnutí, je v silách ČR ta kritéria dodržet," uvedl 15. dubna Kalousek.

I guvernér ČNB Zdeněk Tůma nedávno uvedl, že nejpravděpodobnějším termínem pro přijetí jednotné evropské měny v Česku jsou roky 2013 až 2015.

Eurem nyní platí 16 z 27 států Evropské unie. Od začátku letošního roku měnu zavedlo Slovensko.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK