Sucho by mohlo poškodit mladé sady, opylení peckovin je horší

05.05.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Holovousy (Jičínsko) 5. května (ČTK) - Pěstitelé ovoce se kvůli současnému suchému počasí bojí o budoucnost na jaře vysázených sadů. Mají také obavu, že při rychlém dubnovém kvetení včely nestihly dostatečně opylit peckoviny, zejména třešně a švestky. Úroda u nich by kvůli tomu mohla být podprůměrná. ČTK to dnes řekl tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Nové výsadby, které nemají umělou závlahu, by se kvůli suchu nemusely ujmout. "Problém hrozí i u školkařů, kterým by se nemusely ujmout vyškolené podnože a jarní výsevy," řekl Ludvík. Suchem jsou nejvíce postiženy severovýchodní a střední Čechy. Na nadcházející dny meteorology ohlášené deště podle Ludvíka zřejmě moc vláhy nepřinesou a situaci moc nezlepší.

Dubnové teplé a větrné počasí výrazně zrychlilo kvetení. "Aby byly ovocné stromy již nyní odkvetlé, to zde nebylo minimálně posledních 20 let," řekl Ludvík. Včely tak měly na opylení květů výrazně méně času, což by se negativně mohlo projevit nejvíce u peckovin. Hlavní český ovocný druh jabloně by rychlý vývoj vegetace neměl nijak ovlivnit. Úroda jablek by mohla být průměrná.

Někteří sadaři si při opylení letos pomáhali nasazením uměle odchovaných čmeláků do sadů. "Jde o poměrně novou metodu. Jeden úl s až 1500 čmeláky dokáže na jednom hektaru nahradit asi 30 procent včel. Denně je úl čmeláků schopen opylit až 600.000 květů," řekl Ludvík. Nevýhodou metody, kterou letos použilo kolem 20 sadařů, je její nákladnost. Jeden úl stojí přes 5000 korun.

Pokud v květnu nepřijdou větší srážky, hrozí stromům také větší než obvyklý propad plůdku. "Stromy budou ze sucha ve stresu. Propad plůdku přichází obvykle v červnu. Nyní se kvůli zrychlené vegetaci dá čekat již ve druhé polovině května," řekl Ludvík.

Přesnější odhad letošní úrody by měli mít ovocnáři ve druhé polovině června. Loni sklizeň ovoce v sadech pěstitelů dosáhla nadprůměrných 183.817 tun. Z toho na jablka připadlo téměř 157.000 tun. Finanční hodnota ovoce sklizeného v českých intenzivních sadech se každoročně pohybuje nad jednou miliardou korun.

Ovocné sady se v Česku rozkládají na ploše 17.851 hektarů. Z nich nejvíce zabírají jabloně, a to 9035 hektarů. Na druhém místě jsou s 1883 hektary višně.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK