Rádio Svobodná Evropa otevřelo na pražském Hagiboru nové sídlo

12.05.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 12. května (ČTK) - Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL) dnes otevřelo své nové sídlo na Hagiboru v Praze 10. Prvořadým cílem v nové pětipatrové "pevnosti" rádia je zajistit bezpečnost, řekl k tomu prezident RFE/RL Jeffrey Gedmin. Rádio se sem v uplynulém půlroce stěhovalo z někdejšího Federálního shromáždění u Národního muzea. Od června se všechny jeho aktivity budou odehrávat tady.

O přemístění dál od centra města, odkud stanice vysílá od roku 1995, se začalo uvažovat po teroristických útocích na New York a Washington v září 2001. Od té doby je budova bývalého Federálního shromáždění pod bezpečnostní ostrahou. Od okolí ji dělí betonové zátarasy.

RFE/RL bude mít na Hagiboru nájemní smlouvu na 15 let s možností prodloužení vždy o dalších deset let. Budovu navrhl architekt Jakub Cigler ze studia Cigler/Marani Architects. Postavila ji společnost Orco Property Group. "Za prvé je to moderní budova a je určena přímo pro média. Je bezpečná a za třetí je v České republice," uvedl Gedmin.

Pětipatrové sídlo ve tvaru krychle je nejpřísněji střeženým objektem v České republice a jak vloni napsaly Hospodářské noviny, dost možná i v Evropě; dostát musí stejným bezpečnostním kritériím jako velvyslanectví USA.

Z budovy je vidět na židovský hřbitov, ale například nejvíc střežené místo objektu určená pro hlavního šéfredaktora okna vůbec nemá. Návštěvníci musejí projet přes dvoje masivní ocelová vrata, před nimiž jsou velké betonové zátarasy. Mezi nimi jsou auta nasvěcována zespodu, aby strážci mohli lépe kontrolovat jejich pasažéry. Kdyby se nějakému autu podařilo obě brány prorazit, objeví se těžká kovová zábrana. Vstupní dveře neotevřou ani samotní zaměstnanci, pro otevření dveří mezi jednotlivými patry musejí zadávat bezpečnostní kódy.

Stavební práce na Hagiboru začaly v roce 2006. Stěhovat z budovy někdejšího Federálního shromáždění se RFE/RL začalo vloni v listopadu. Česká vláda rádiu na stěhování před dvěma lety darovala 1,17 milionu dolarů (tehdy 27 milionů korun). První pořad z nového ústředí odvysílalo Radio Free Iraq na počátku letošního února. Pro 500 zaměstnanců RFE/RL je na Hagiboru k dispozici asi 22.000 čtverečních metrů prostoru.

RFE/RL vysílá pro asi 30 milionů posluchačů v 28 jazycích do 21 zemí, ve kterých Spojené státy chtějí podporovat demokracii, například do Ruska, Běloruska, Iráku, Afghánistánu, Tádžikistánu nebo Turkmenistánu. USA rádio také financují.

Rádio Svobodná Evropa, respektive komise určená k jejímu vytvoření, byla založena v roce 1949 z popudu americké vlády. Mělo na starost šíření informací do evropských socialistických zemí. Sídlem stanice se tehdy stal západoněmecký Mnichov. V roce 1975 se Rádio Svobodná Evropa sloučilo s Rádiem Svoboda, které s výjimkou pobaltských zemí vysílalo pouze na území Sovětského svazu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK