Stačí na cesty základní ochrana?

10.06.2009 | , Finance.cz
POJIŠTĚNÍ


Čas dovolených se blíží a s ním i smutná skutečnost, že si ani v těchto týdnech neodpočneme od bank a pojišťoven. Tedy přinejmenším, nemusí se vyplatit spoléhat na cestách pouze na Evropský průkaz zdravotního pojištění.

Téma týdne: Cestovní pojištění

Existují dva typy cestovatelů. Ti, co jakékoli pojištění zcela ignorují a uzavírají ho, pouze pokud se jedná o nutnou podmínku cesty. A ti, co by bez cestovního pojištění neudělali ani krok z domu. Pro první skupinu nebude možná text níže zajímavý, ostatní se však v průběhu tří příspěvků o cestovním pojištění dozví to podstatné.

Na první pohled jednoduchý akt uzavření cestovního pojištění v sobě skrývá několik otázek. Na co nám plyne nárok ze samotného veřejného zdravotního pojištění, tedy při předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění? Je návštěva komerční pojišťovny jedinou alternativou jak uzavřít cestovní pojištění? Není výhodnější sjednat si pojištění ke platební kartě, která možná leží v naší peněžence?


EHIC - nutné minimum bez dalšího zabezpečení


EIHC, nezkráceně Evropský průkaz zdravotního pojištění, vám po předložení na území státu EU zaručí lékařsky nezbytnou zdravotní péči. Klíčové jsou přitom slova “EU“ a “nezbytná“. Pokud byste se nacházeli třeba v Eritrei (Afrika), EIHC by vám byl slušně řečeno k ničemu. Na druhou stranu, jeho působnost EU přesahuje o některé země Evropského hospodářského prostoru (například Norsko), Švýcarko (na základě dohody o volném pohybu osob) a od června 2008 i Chorvatsko a Makedonii.


Nezbytné ošetření může vyjít zbytečně draho


Když už se budete nacházet ve výše uvedených státech, s nezbytným ošetřením počítat můžete. Teorie je taková, že byste v případě potřeby měli mít stejné podmínky jako místní občan v rámci jeho povinného zdravotního pojištění. Tedy zdravotnické ústavy, které jsou financovány z veřejných zdrojů, mají podle nařízení Rady EHS povinnost postarat se o vás, ale… Hned první šok můžete zažít, když nebudete vědět, komu zavolat, kde případná nemocnice leží. Další nebezpečí, tentokrát finanční, často přijde ihned po ošetření, v podobě spoluúčasti. Ta se v mnoha zemích pohybuje až kolem 2000 Kč za návštěvu lékaře a několika set korun za předepsané léky. Poplatky za hospitalizaci bývají pak samozřejmostí.


Administrativa na cestách


Ať už zaplatíte více či méně, důležité je jedno: Vždy si schovejte účty! Někteří lékaři po vás v zahraničí mohou požadovat úhradu v hotovosti a pokud nebudete mít po návratu do vlasti doklad, od své zdravotní pojišťovny nezískáte refundaci. Celý systém totiž funguje tak, že místnímu zdravotnickému zařízení je péče uhrazena z českého zdravotního pojištění. Neplatí to však pro již zmíněnou spoluúčast, repatriaci ostatků, transport do domácí země a samozřejmě pro ošetření v soukromých ordinacích. A právě pro nastíněnou nedostatečnost veřejného zdravotního pojištění si turisté hojně uzavírají komerční cestovní pojištění, a to v zásadě dvěma způsoby: u pojišťovny, nebo skrz svou platební kartu.

Další články11. 6. Cestovní pojištění u komerční pojišťovny 

12. 6. Cestovní pojištění na platební kartěPomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: POJIŠTĚNÍ