E15: Kolem Staropramenu krouží finanční štiky

27.07.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 27. července (ČTK) - Pivovar Staropramen přestane být součástí největší světové pivovarnické skupiny Anheuser-Busch InBev (AB InBev) a je velmi pravděpodobné, že o dalším osudu pražského pivovaru budou v příštích letech rozhodovat noví majitelé z řad dravých finančních investorů. Píše to dnešní vydání deníku E15.

Belgičané z InBevu, kteří loni ovládli také výrobce proslulého amerického Budweiseru, totiž nyní chtějí prodat své aktivity v sedmi zemích střední a východní Evropy včetně Česka. Uzávěrka přihlášek potenciálních kupců je dnes, píše deník.

Pivovary Staropramen jsou druhým největším producentem piva v Česku. Ačkoliv oficiálně se k chystané transakci nikdo nevyjadřuje, zájem prý zatím projevily právě světové fondy typu private equity jako CVC Capital Partners nebo TPG. Právě finančníci z CVC podle E15 ostatně celý proces iniciovali, když dali najevo, že by měli o středoevropská aktiva AB InBev zájem.

Legendární fond KKR (Kohlberg Kravis Roberts) podle zpráv světových médií zatím do boje nechtěl jít kvůli očekávaným problémům s financováním. "V této chvíli je velmi složité získat jakékoliv dluhové financování," cituje E15 Tima Friedmana z londýnské výzkumné firmy Preqin. Fondy typu private equity obvykle financují větší část svých akvizic z úvěrů. Mezi potenciálními kupci mají být naopak finančníci z Cinven Group.

Nabídky by teoreticky mohly předložit i konkurenční pivovarnické skupiny, s jejich velkým zájmem se ale podle E15 za současné hospodářské krize nepočítá. Světovou dvojku SAB Miller by prý mohly brzdit možné problémy s antimonopolním úřadem v Česku - tato skupina zde totiž ovládá Plzeňský Prazdroj- a firmy jako Heineken či Carlsberg nyní údajně potřebují především "strávit" dřívější akvizice a splatit dluhy. Chuť investovat ve střední Evropě nicméně projevila společnost Efes Breweries, která je dnes silná například v Rusku.

Belgickým majitelům AB InBev se prodej Pivovarů Staropramen, stejně jako dalších pivovarů v Maďarsku a zemích Balkánu, hodí; potřebují totiž splatit dluh 45 miliard dolarů spojený s loňskou akvizicí amerického Anheuser-Busch. Prodejce by ale nemusel být spokojený s nabídkami, které dostane. Světoví analytici se shodují, že realistická hodnota aktiv AB InBev ve střední Evropě činí dvě miliardy dolarů, zatímco Belgičané dávali najevo, že by chtěli 2,6 miliardy dolarů, píše dnešní E15.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK