MfD: Stát řeší, kdo obsadil plynovod z Německa

26.08.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 26. srpna (ČTK) - Český Energetický regulační úřad (ERÚ) začal v minulých dnech ověřovat informace, že kdosi v Německu údajně vykoupil od ledna až do října příštího roku celou volnou kapacitu plynovodu na německé straně směrem do Česka. Informuje o tom Mladá fronta Dnes, podle které to může být kuriózní pokus o spekulaci, nedorozumění, ale i nebezpečí pro tuzemský trh s plynem.

Konkrétně by mělo jít o vstupní místo v obci Deutschneudorf, které je propojeno s tuzemskou předávací stanicí plynu Hora sv. Kateřiny. Toto místo je jedním ze dvou klíčových vstupů plynu z Norska, ale i ruského plynu tekoucího z Německa a Polska k nám. Pokud by někdo na tři čtvrtě roku celou kapacitu tohoto místa skoupil, žádný plyn by se tudy do Česka buď nedostal, nebo by mohl chtít za uvolnění zaplatit," píše MfD.

"Budeme nyní oficiálně žádat od německých úřadů zpřesnění informace, co se vlastně s kapacitou na německé straně děje. Abychom tak vyloučili možnost ohrožení konečných zákazníků v České republice," řekl MfD předseda ERÚ Josef Fiřt.

Dovoz plynu přes Horu sv. Kateřiny by mohl být důležitý v případě, že by na začátku roku došlo opět ke kolapsu dodávek z Ruska kvůli sporům s Ukrajinou. Letos v lednu přestal téct ruský plyn přes Ukrajinu na celé tři týdny a Česko se před nedostatkem této komodity zachránilo jednak díky čerpání z podzemních zásobníků a jednak právě dodatečnými dodávkami ruského plynu tzv. severní cestou, tedy přes Horu sv. Kateřiny, připomíná MfD, podle které na německé straně vedou do tuzemského plynovodu dva vstupy - přes Olbernhau s větší kapacitou a přes kapacitně menší, nyní údajně zablokovaný Deutschneudorf.

Podle obchodníků s plynem mohou být důvody zablokování celé kapacity buď spekulace, nebo obchodní boj. Rezervace kapacity z obchodního hlediska totiž podle MfD nedává smysl i proto, že na české straně je pro celý příští rok kapacita plynovodu zcela volná. Někdo se například může chystat plyn z Německa začít dovážet, anebo chce někdo naopak jinému obchodníkovi znemožnit, aby plyn do Česka nebo přes Česko dál na východ vozil.

Trh s plynem se otevřel konkurenci teprve před třemi lety a podle šéfa regulačního úřadu Fiřta se i z toho důvodu mohou objevit nesrovnalosti s fungováním přeshraničního obchodu, píše Mladá fronta Dnes.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK