Výrobci: Po zvýšení spotřební daně u cigaret by rostl černý trh

11.09.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 11. září (ČTK) - Zvýšení spotřební daně u cigaret by vedlo k růstu jejich pašování, přibylo by také padělků cigaret na trhu. V anketě ČTK to uvedli zástupci v Česku působících výrobců cigaret. V rámci balíčku opatření na snížení schodku státního rozpočtu plánuje ministerstvo financí od začátku příštího roku na rok zvýšit sazbu spotřební daně u cigaret o procento na 29 procent. O procento vyšší by měla být také dnes 19procentní sazba DPH, vztahující se i na cigarety.

"Domníváme se, že další zvýšení spotřební daně vzhledem k již plánovanému zvýšení daně z přidané hodnoty by v tuto chvíli dále posílilo nelegální trh a v konečném důsledku mělo krajně škodlivé dopady na trh," řekl ČTK výkonný ředitel společnosti Philip Morris ČR Alvis Giustiniani. Jak by se případné zvýšení daní projevilo na konečné ceně cigaret pro spotřebitele, odmítl blíže komentovat. Také zástupci ostatních výrobců se k možnému zdražení cigaret vyjadřovali opatrně.

Podle údajů výrobců i poznatků celní správy v poslední době množství nelegálních tabákových výrobků na českém trhu masivně roste. Odhady hovoří o pěti až deseti procentech z celkového množství prodaných cigaret. To znamená, že v průměru na každou legálně prodanou krabičku cigaret připadá jedna cigareta falešná.

V některých místech ČR je prý podíl pašovaných cigaret na celkové nabídce více než pětinový, řekl ČTK ředitel pro právní a regulatorní otázky společnosti British American Tobacco Vratislav Janda. "Pašování dneska dosahuje úrovně v řádu miliard cigaret," uvedl jednatel firmy Imperial Tobacco Kamil Provazník, podle nějž při současném daňovém zatížení přichází stát u jedné pašované cigarety zhruba o dvě koruny.

Ministerstvo financí si od zvýšení spotřební daně u alkoholu, cigaret i pohonných hmot slibuje zvýšení příjmu veřejných rozpočtů v příštím roce o 11,3 miliardy korun, zvýšení sazeb DPH by mělo veřejným rozpočtům přinést 21,3 miliardy Kč.

V měsících před případným zvýšením daně budou dle výrobců lidé ve velkém kupovat cigarety do zásoby, stejně jako před podobným zvyšováním daní v minulosti. To podle Giustinianiho spolu s následným prudkým poklesem poptávky deformuje trh. Zvýšení spotřební daně v minulosti prý v konečném důsledku přineslo pokles státem vybraných peněz.

"Nepřipravené zvýšení daně ohrožuje celý záměr a paradoxně může znamenat snížení příjmu státního rozpočtu," řekl Janda.

Výrobci cigaret proto prý jednají s ministerstvem financí o tom, jak předzásobení zabránit. "Tabákový průmysl jedná s ministerstvem již řadu měsíců o regulaci předzásobení a jsem přesvědčen, že se blížíme stavu, který by efektu předzásobení zabránil," uvedl Janda.

Podobně jako tabákové firmy se o plánovaném zvýšení spotřební daně vyjádřili v minulém týdnu také výrobci lihovin. Rostlo by prý černé pálení destilátů, klesala poptávka po legálních lihovinách, na čemž by stát ve výsledku mohl tratit.

Ministerstvem financí připravovaný balíček opatření by měl schodek státního rozpočtu na příští rok snížit na 160 či 165 miliard korun. Vláda Jana Fischera zatím ve středu přijala návrh rozpočtu se schodkem 230 miliard korun, diskusi o souboru doprovodných legislativních změn, které by měly deficit snížit, ale neuzavřela. Kabinet by o něm mohl hlasovat příští středu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK