Paroubek: ČSSD dává přednost deficitu rozpočtu 160 až 180 miliard

16.09.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 16. září (ČTK) - Schodek rozpočtu na příští rok 230 miliard korun je podle ČSSD v době krize nepřijatelný, sociální demokracie dává přednost deficitu v řádu 160 až 180 miliard. Na Žofínském fóru to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek s tím, že pro stranu je naprosto nepřijatelné přijmout balíček opatření ministra financí Eduarda Janoty na snížení schodku vcelku.

"Je naprosto nepřijatelné hlasovat o balíčku vcelku, když ani přesně nevíme, co obsahuje," uvedl Paroubek. Oběti k pokrytí výpadku daňových příjmů by podle něj měli nést všichni, ne jen lidé s nízkými a středními příjmy. ČSSD chce jít při snižování deficitu cestou kompromisu, dodal.

Paroubek upozornil na to, že ČSSD by nerada viděla zvýšení daně z přidané hodnoty na potraviny či léky o dva procentní body, naopak o zvýšení základní sazby je podle něj možné hovořit. V Janotově balíčku chybí opatření na zvýšení zdanění příjmu fyzických osob s příjmy nad 100.000 Kč. Za nepřijatelné označil zásahy u mateřské či ve výdajích na rodinnou politiku. Naopak ušetřit dvacet až 30 miliard Kč je prý možné snížením výdajů jednotlivých ministerstev. Vyslovil se také pro vyplácení třináctých důchodů, které nezvyšuje mandatorní (zákonem povinné) výdaje do budoucna.

Vláda minulý týden schválila rozpočet s rekordním deficitem 230 miliard a ministr financí má připraven balík opatření, která by schodek snížila. Na ním dnes dopoledne ale kabinet přerušil debatu. Čeká se na výsledek pátečního jednání stranických expertů na ministerstvu financí. Parlamentní strany mají totiž diametrálně odlišné názory na to, jak snížit rekordní rozpočtový schodek 230 miliard korun. Kabinet Jana Fischera přitom snížením deficitu přinejmenším na 170 miliard podmiňuje svoje další působení.

Představitelé levicových stran dávají jasně najevo, že navrhovanou podobu balíku odmítají přijmout jako celek. S některými Janotovými návrhy nesouhlasí, a naopak chtějí přijít s vlastními řešeními. Nesouhlasí s navrhovanými škrty na výdajové straně rozpočtu a chtějí posílit příjmovou stránku, tedy výběr daní. Podle ODS by balíček měl být schválen vcelku a ve zkrácených termínech a vláda by s ním měla spojit žádost o důvěru.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK