FAO: Svět musí do roku 2050 produkovat o 70% více potravin

23.09.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Milán 23. září (ČTK) - Svět bude muset do poloviny tohoto století produkovat vzhledem k nárůstu populace a vyšším příjmům o 70 procent více potravin než nyní. Předpověděla to dnes Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) na základě předpokladu, že do roku 2050 bude na světě o 2,3 miliardy lidí více.

Roční globální poptávka po obilovinách využívaných k produkci potravin i krmiv dosáhne do roku 2050 tří miliard tun. Proti současné produkci asi 2,1 miliardy tun to bude více o téměř 50 procent, odhaduje FAO. Produkce masa by se měla zvýšit o více než 200 milionů tun na 470 milionů tun ročně.

FAO věří, že lidstvo bude díky dalšímu zvyšování výnosů schopno zajistit si v budoucnu více potravin. "Potenciál zvyšování plodinových výnosů je podle všeho značný a obavy ze stagnace výnosů nejsou až na velmi málo zvláštních případů odůvodněné," uvedla agentura.

Zhruba 90 procent přírůstku produkce by podle FAO mělo být zajištěno právě zvýšením výnosů. Rozloha orné půdy se v rozvojovém světě, zejména v subsaharské Africe a Latinské Americe, zvýší o 120 milionů hektarů. Ve vyspělém světě se však rozloha potřebné půdy naopak sníží o 50 milionů hektarů, pokud tomu ovšem nezabrání poptávka po biopalivech. K nasycení budoucí světové populace bude k dispozici i nadále dostatečné množství půdy, domnívá se FAO.

Navzdory různým poplašným zprávám a předpovědím FAO konstatuje, že globální zdroje sladké vody jsou dostatečné, třebaže jsou rozmístěny nestejnoměrně a je jich velmi málo zejména v severní Africe a jihovýchodní Asii. Díky efektivnější spotřebě se růst objemu vody pro zavlažování zpomalí a do roku 2050 vzroste o 11 procent.

FAO však upozorňuje, že svět bude muset zvýšit investice do zemědělství a distribuce potravin, jinak bude v prvním století stále ještě trpět hlady asi 370 milionů lidí. I při přírůstku více než dvou miliard lidí to však bude mnohem méně než dnešní asi jedna miliarda hladovějících, kterou odhaduje Světový potravinový program OSN.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK