Výrobcům hudebních nástrojů kvůli krizi výrazně klesají tržby

25.09.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 25. září (ČTK) - Světová hospodářská krize tvrdě dopadla i na české výrobce hudebních nástrojů, kteří značnou část produkce exportují. Tuzemské továrny na hudební nástroje se již loni na zahraničních trzích potýkaly se silnou korunou i levnou asijskou konkurencí a nyní kvůli výraznému poklesu poptávky přišly o další zakázky. Prudce klesající tržby z vývozu již řadu českých výrobců hudebních nástrojů donutily omezit produkci a propustit značnou část zaměstnanců.

S výrazným poklesem tržeb se podle údajů z výroční zprávy potýká například společnost Strunal CZ, která v obci Luby u Chebu vyrábí strunné hudební nástroje. Zatímco v roce 2007 se její tržby meziročně snížily o deset milionů korun na 234 milionů korun, tak v roce 2008 se propadly na 158 milionů korun. Firma loni na druhou stranu snížila ztrátu na devět milionů korun z 34 milionů v roce 2007.

Strunal CZ zhruba 85 procent produkce exportuje a již na přelomu loňského a letošního roku pocítil pokles poptávky na zahraničních trzích, který se plnou silou projevil letos. "S důsledky této krize se podnik vyrovnává jen velmi těžko. Z důvodu ekonomické krize jsme nuceni přistoupit k určitému omezení výroby, a to především proto, že je vedením společnosti dlouhodobě zakázána výroba na sklad," uvedla ve výroční zprávě za rok 2008 generální ředitelka Strunal CZ Ivana Stolařová. Firma tak nyní podle ní vyrábí zboží pouze pro sjednané zakázky.

S dopady hospodářské krize se od loňska potýká také přední evropský výrobce pian a klavírů Petrof Hradec Králové. Tržby firmy Petrof podle údajů z výroční zprávy klesly v roce 2008 o 31 procent na 319 milionů korun. Letos v lednu pak společnost kvůli výraznému propadu zakázek oznámila propuštění přibližně poloviny z původních 390 zaměstnanců. V současné době v podniku pracuje přes 200 lidí.

Vedle tradiční výroby pian firma Petrof, jejíž historie sahá do roku 1864, začala vyrábět i nábytek, aby nahradila výpadek zahraničních zakázek na hudební nástroje. Petrof totiž dlouhodobě zhruba 95 procent zboží vyvážel. Například ve Spojených státech či v Německu ale kvůli hospodářské krizi klesl zájem o piana a klavíry o přibližně 50 procent. Letos podle vedení továrny Petrof naopak stoupá podíl prodejů pian a klavírů v ČR.

Pokles poptávky po hudebních nástrojích přišel v době, kdy se firmy snažily vyrovnat se silným kurzem koruny, který jim výrazně tenčil exportní příjmy. Například největší domácí výrobce varhan, krnovská firma Rieger-Kloss Varhany, kvůli tomu uzavřel loňské hospodaření poprvé za svou existenci se ztrátou 6,2 milionu korun. Tržby Rieger-Kloss Varhany se v roce 2008 snížily meziročně o devět milionů na 14,6 milionu korun.

Krnovská firma, která už před časem kvůli propadu dolaru zrušila téměř všechny kontrakty a zakázky na trhu v USA, se nyní orientuje převážně na Čínu a Rusko. "Máme rozpracované velké zakázky, je otázkou, jestli nám vyjdou. Pokud ano, tak samozřejmě krizi přežijeme, pokud ne, tak budeme bojovat o přežití," uvedl již dříve ředitel firmy Svatopluk Ručka.

Přednímu evropskému producentovi dechových hudebních nástrojů Amati Denak Kraslice v roce 2008 klesly tržby na 155 milionů korun ze 189 milionů o rok dříve. Amati Denak Kraslice loni hospodařil se ztrátou 14,2 milionu korun, v předchozím roce jeho prodělek činil 5,5 milionu korun. Loňský schodek je podle vedení firmy důsledkem změněných odbytových podmínek na trhu, výrazného posílení koruny vůči euru a dolaru i růstu cen energií. Počet zaměstnanců Amati Denak loni klesl o 68 na 261 lidí.

Český vývoz hudebních nástrojů v posledních letech nepřetržitě klesá. Zatímco v roce 2000 podle údajů České statistického úřadu hodnota exportu tohoto zboží činila 2,36 miliardy korun, loni podniky vyvezly hudební nástroje a jejich části za zhruba jednu miliardu korun. Naopak dovoz hudebních nástrojů je stabilní a loni činil 546 milionů korun, což bylo zhruba stejně jako v roce 2007.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK