Dopravci vozí nejméně zboží za poslední léta

04.10.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 4. října (ČTK) - Čeští silniční dopravci vozí letos nejméně zboží za poslední léta. Podle aktuálních statistik ministerstva dopravy v prvním pololetí putovalo po silnicích 158 milionů tun zboží, což je o 23 procent méně než loni. Optimismus do řad majitelů dopravních firem zatím nepřinesly ani léto a počátek podzimu.

"Zatím to vypadá, že teď ten pokles není tak hluboký jako v jarních měsících, nicméně mluvit o nějakém oživení se určitě nedá, bylo by to předčasné," sdělil ČTK mluvčí profesního sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix. Podle něj by mohl říjen naznačit, zda krize ustupuje, jak předpovídali na jaře někteří experti.

Jak uvedl Felix, velká část českých dopravců je závislá na prosperitě automobilového průmyslu. Obavy proto vzbuzuje konec šrotovací prémie v některých evropských zemích, která dočasně výrobu povzbudila. Omezení výroby již oznámila společnost Škoda Auto. "Každý den, kdy škodovka nevyrábí, je znát," řekl Felix. Připomněl, že po silnici se vozí nejen celá auta ale i automobilové díly.

Nižší přepravní výkony se projevují v menší potřebě kamionů. Část vozového parku musejí dopravci odstavovat a registrační značky umístit do depozitu. Zároveň odkládají nákup nových vozidel. Bez práce tak jsou stovky řidičů. Ještě před dvěma lety přitom v Česku chybělo na 20.000 šoférů a kamionů byl nedostatek.

Prodej nových nákladních vozů se v prvním pololetí propadl o 55 procent na 2544 aut. Nejvýraznější byl propad v kategorii tahačů, kterých dopravci nakoupili jen 780 proti téměř 2500 ve stejném období loni.

Krizi v silniční dopravě pociťuje i stát na výběrech mýtného na dálnicích a rychlostních silnicích. Podle předpokladů ministerstva dopravy a Ředitelství silnic a dálnic se letos na mýtném vybere o 500 milionů až o miliardu méně než loni, kdy se vybralo přes šest miliard korun. V srpnu sice mýtné vyneslo stejně jako loni, v září však pokles činil zhruba osm procent.

"Srpen byl loni první měsíc, kdy se krize projevila, takže ta laťka byla nízko," vysvětlil Felix. Letos prý navíc většina dovolených ve výrobních podnicích byla přesunuta na červenec a v srpnu se díky šrotovnému vyrábělo.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK