Novým ředitele kladrubského hřebčína se stal Jan Höck

01.12.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Kladruby nad Labem (Pardubicko) 1. prosince (ČTK) - Novým ředitelem Národního hřebčína v Kladrubech se stal Jan Höck. Bývalého šéfa Státního zemědělského a intervenčního fondu dnes do funkce jmenoval ministr zemědělství Jakub Šebesta, informovalo ČTK ministerstvo. Předchozí ředitel Jaroslav Dražan byl odvolán 27. listopadu pro chyby ve vedení organizace.

"Ministr zemědělství zvolil variantu jmenovat nové vedení před výběrovým řízením, protože situace, která v hřebčíně nastala, vyžaduje rychlé řešení," uvedl mluvčí ministerstva Petr Vorlíček.

Höck v minulosti působil jako ředitel Státního zemědělského a intervenčního fondu (SZIF) a stál u zrodu této platební agentury, přes kterou proudí veškeré dotace do zemědělství. Je také dlouholetým chovatelem koní. Na post ředitele kladrubského hřebčína ho doporučili právě odborníci z řad chovatelů koní, uvedl Vorlíček. Höck byl z vedení SZIF odvolán v září 2006 na návrh tehdejší ministryně zemědělství Mileny Vicenové.

Hlavním důvodem odvolání Dražana byla podle ministerstva špatná komunikace a prezentace osobních názorů, které se lišily od záměrů a zájmů České republiky a zřizovatele. K odvolání přispělo také pochybení při podání žádosti hřebčína o dotaci z Integrovaného operačního programu, kvůli kterému byla tato žádost vyřazena. Hřebčín chtěl na modernizaci zázemí pro chov koní z evropských dotací získat zhruba 300 milionů korun. Kvůli této dotaci bylo nutné změnit právní formu hřebčína ze státního podniku na příspěvkovou organizaci. Nedávno kladrubský hřebčín přišel rovněž o dotaci 100 milionů korun na vybudování zázemí pro turisty. Ministerstvo zemědělství prý nemělo dost peněz na doplacení projektu.

Ministr dnes rovněž jmenoval ředitele "zbytkové" státní příspěvkové organizace Národní hřebčín Kladruby nad Labem, kterým se stal Antonín Němec.

Kladrubský hřebčín datuje své počátky do roku 1579, kdy mu císař Rudolf II. udělil statut císařského dvorního hřebčína. Od roku 2007 je díky chovu starokladrubských koní vyšlechtěných ze starošpanělských koní kandidátem na prestižní seznam UNESCO. Rozsáhlý areál s desítkami objektů je v katastrofálním stavu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK