MPO čeká problémy s dodávkou ropy z Ruska přes Ukrajinu

28.12.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 28. prosince (ČTK) - Zatímco s dodávkami plynu z Ruska by tuto zimu neměly být problémy, situace se podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) komplikuje s ropou dodávanou přes Ukrajinu. V rozhovoru pro Rádio Česko to řekl náměstek ministra Tomáš Hüner. Hlavní problém je podle něj špatná hospodářská situace Ukrajiny a fakt, že se ukrajinská premiérka Julija Tymošenková s premiérem Vladimirem Putinem nedohodli na výši tranzitních poplatků.

"Veškeré indicie hovoří o tom, že dodávky plynu by v lednu neměly být přerušeny. U ropy to ovšem tak příznivé není," řekl rádiu Hüner.

Podle neoficiálních informací Rádia Česko z MPO už dokonce ruská strana varovala Švédsko, které nyní předsedá Evropské unii, že od 1. ledna zastavuje tranzit ropy přes Ukrajinu. Tuto informaci Hüner rádiu nepotvrdil, přesto je podle něj Česko na možnost, že by ropovod Družba "vyschl", připraveno.

"Máme výhodu, že máme alternativní cesty, jak k nám ropu dopravit. Výpadky ropy, i kdyby Družba (ruský ropovod) zcela vyschla, by z hlediska objemu dodávek pro Českou republiku neměla mít dopad. Máme také státní rezervy na více než 90 dnů, takže celou zimu bychom zvládli bez problémů. Později by to už bylo na úkor ceny, protože podobně jako v roce 2008 by se většina ropy dodávala přes Ingolstadt (ropovod IKL z Německa), což je dražší než přes ropovod Družba," řekl Hüner.

"Z toho plyne, že se buď zvyšuje cena dodávaného produktu pro Ukrajinu, nebo se snižuje objem přepravovaného množství. Tím se ale Ukrajině snižuje příjem a ona to kvůli své nedobré hospodářské situaci chce kompenzovat zvýšeným tranzitním poplatkem. Což pro všechny další státy znamená zvýšení ceny této komodity," vysvětlil Hüner.

Agentura Reuters minulý týden s odvoláním na obchodní zdroje uvedla, že Rusko zrušilo plány na lednový vývoz ropy přes ukrajinský přístav Južny. Podle obchodníků ruský monopolní provozovatel ropovodů Transněfť informoval ropné firmy, že ruší v lednu vývoz přes černomořský ukrajinský přístav Južny, neuvedl však důvod. Firmy tak budou muset přepravit půl milionu tun ropy jinou cestou, nová destinace pro vývoz má být určena v tomto týdnu.

Neshody Moskvy a Kyjeva kolem plateb a cen zastavily na začátku letošního roku cestu ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy a zkomplikovaly zásobování hlavně balkánských zemí, ale třeba i Slovenska. Kvůli sporům se ocitly na vrcholu zimy bez tepla miliony evropských domácností. Narušení dodávek plynu způsobilo újmu rovněž evropskému průmyslu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK