Maloobchodní tržby v listopadu meziročně klesly o 4,9 procenta -------------------- --------------------

13.01.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 13. ledna (ČTK) - Celkové maloobchodní tržby loni v listopadu bez sezonního očištění meziročně klesly o 4,9 procenta. Pokles se tak proti říjnu prohloubil, v říjnu byly maloobchodní tržby meziročně o 4,7 procenta nižší. Listopadový pokles tržeb ovlivnil stejně jako v říjnu zejména propad prodeje motorových vozidel a nepotravinářského zboží, oznámil dnes Český statistický úřad.

Po očištění o sezónní vlivy, kalendářní a pracovní dny byly tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu v listopadu meziročně nižší o 6,1 procenta a po očištění pouze o pracovní dny dokonce o 6,7 procenta, protože loňský listopad měl o jeden pracovní den více než stejný měsíc v roce 2008. Meziměsíčně se tržby obchodníků reálně snížily o 2,9 procenta, což bylo nejvíce od března 2008.

Podle analytiků tak výrazný pokles tržeb nečekal ani největší pesimista na trhu. "Dnešní data tak potvrdila, že spotřebitelská poptávka zůstává stále velmi slabá a pravděpodobně tomu bude i nadále. Spotřebitelé jsou díky ekonomické recesi (která se projevuje v růstu nezaměstnanosti a v nižším růstu reálných mezd) ve svých výdajích mnohem opatrnější a spíše spoří, aby si vytvořili určitou finanční rezervu," komentoval čísla Miroslav Frayer z Komerční banky.

Domácnosti podle něj kvůli hospodářské recesi omezují své výdaje a utrácejí spíše jen za nezbytné statky a nákupy luxusnějších výrobků a služeb odkládají do budoucnosti. Za celý loňský rok očekává pokles maloobchodních tržeb okolo pěti procent.

V listopadu se sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se snížily meziročně o 13,1 a meziměsíčně reálně o 5,2 procenta. Neočištěné tržby klesly meziročně o 11 procent, téměř shodně jako v průměru za posledních 12 měsíců, v tom za prodej motorových vozidel o 10,4 a za jejich opravy o 14,3 procenta.

V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot, avšak bez prodeje aut a jejich oprav, se sezónně očištěné tržby meziměsíčně snížily nejvíc od března 2008, a to o dvě procenta. Meziročně se tržby snížily o 3,2 procenta, po očištění jen o pracovní dny o 3,6 procenta. Sezónně neočištěné tržby klesly o 2,3 procenta. Stejně jako v předchozím měsíci klesly tržby za nepotravinářské zboží, naopak výdaje za potraviny vzrostly.

Ze sledovaných sortimentů měl největší vliv na celkový pokles prodej výrobků pro domácnost ve specializovaných prodejnách (snížení tržeb o 9,3 procenta), prodej pohonných hmot (o 3,3 procenta) a oděvů a obuvi (o 7,4 procenta). Naopak vzrostly tržby za farmaceutické, zdravotnické a drogistické zboží o 4,7 procenta a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin, kam patří i velké obchodní řetězce, o 1,8 procenta. Mírně se zvýšil i prodej počítačových a komunikačních zařízení (o 0,7 procenta) a zboží prodávaného přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (o 0,4 procenta).

Cenový deflátor ke stejnému období předcházejícího roku byl 97,9 procenta. Nejvíce klesly ceny počítačových a komunikačních zařízení (o 7,5 procenta), použitého zboží (o 5,9 procenta) a zboží v nespecializovaných prodejnách (o 3,7 procenta). Naopak vzrostly ceny například za léky a zdravotnické potřeby o 2,6 procenta, uvedl ČSÚ.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem se v listopadu sezónně očištěné tržby v maloobchodě v zemích sedmadvacítky snížily reálně meziměsíčně o 0,8 procenta, meziročně po očištění o pracovní dny klesly o 2,1 procenta. Nejvíce se tržby snížily v Lotyšsku (o 30,2 procenta), v Litvě (o 27,8 procenta) a v Estonsku (o 21,2 procenta). Nejrychleji rostly v Polsku (o 4,6 procenta) a v Belgii (o 3,7 procenta), beze změny zůstaly ve Finsku.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK