Šumavský masokombinát je v moratoriu,chce se vypořádat s věřiteli

19.03.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Klatovy 19. března (ČTK) - Šumavskému masokombinátu, který v únoru ukončil výrobu v Klatovech, povolil Krajský soud v Plzni tříměsíční moratorium (ochranu před věřiteli) až do 8. června. Díky moratoriu byl podniku, který je od tohoto měsíce v insolvenčním řízení, dán čas na hledání cest, jak se vypořádat s věřiteli, řekl ČTK prokurista Jaroslav Komora, jehož skupina SPIN Plzeň před rokem druhý největší masokombinát v kraji převzala těsně před jeho uzavřením.

Na podnik podal 1. března návrh na insolvenci jeden z věřitelů, firma Xaverov, s nímž se Šumavský masokombinát nedohodl na koupi výrobních budov a kvůli tomu musel ukončit provoz. "Klatovy definitivně opouštíme koncem dubna, návrat už není možný," řekl Komora.

Vedení Šumavského masokombinátu už koncem února rozhodlo, že podá samo návrh na insolvenci 3. března, ale Xaverov je předešel a požadoval řešit insolvenci konkurzem, což by podle Komory "extrémně poškodilo všechny ostatní věřitele". Soud nakonec vyšel vstříc návrhu vedení masokombinátu, tedy tříměsíčnímu moratoriu po dobu insolvenčního řízení, kdy se bude zjišťovat, zda je firma v úpadku.

"Příští středu a pátek budeme jednat se všemi dosud neoslovenými věřiteli a budeme hledat cestu, jak dostát všem závazkům," dodal. Podle Komory si ale Xaverov nahlásil řadu fiktivních pohledávek, které vypořádání komplikují, a masokombinát se asi nevyhne soudnímu sporu.

S reorganizací souhlasily podle informací insolvenčního rejstříku téměř tři čtvrtiny věřitelů, jimž Šumavský masokombinát dluží 56 milionů Kč. Největším, více než třetinových věřitelem, jsou firmy ze skupiny Spin. Proti závazkům eviduje masokombinát podle rejstříku pohledávky ve výši 45 milionů Kč. Po dobu moratoria může podnik hradit nezbytně nutné náklady na provoz a platby strategickým dodavatelům, například energií.

Spin dnes také uvedl, že je těsně před podpisem smlouvy na výstavbu nových jatek v Poběžovicích, kde má velkovýkrmnu vepřů a dvě velké bioplynové stanice. "Stavba začne v dubnu a je součástí budoucí předpokládané reorganizace Šumavského masokombinátu," dodal Komora.

Šumavský masokombinát, který má od Xaverova pronajaté budovy do konce dubna, si ponechal v Klatovech pouze 20 z původních 160 zaměstnanců na udržování areálu. Pro komplex bez technologie bude údajně složité hledat využití. "Pokračujeme v odvozu strojů, které jsou naše. Vzhledem k jejich stáří je zřejmě už nevyužijeme a snažíme se je zpeněžit," dodal Komora. Ve městě kolují zprávy, že by měl být areál srovnán se zemí a prodán jako pozemek novému investorovi. Komora ani radnice zatím takové informace nemají. Budovy jsou těsně vedle nové průmyslové zóny, která už je celá rozprodána. "Tři firmy už tam své haly staví, další dostala stavební povolení," řekl klatovský starosta Rudolf Salvetr.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK