Průzkum: Pětina firem se loni potýkala s platební neschopností

26.03.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 26. března (ČTK) - Téměř pětina českých podniků se v loňském roce potýkala s vlastní platební neschopností. Jako její hlavní důvody uvedly zhoršení podmínek financování, jako rozhodující faktor nepociťují ztráty zakázek. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Deloitte mezi dvěma stovkami největších tuzemských společností.

Drtivá většina respondentů (89 procent) pociťuje podle průzkumu negativní vliv současné krize, pouze čtyři procenta podniků spatřuje její pozitivní efekt. V otázce krátkodobé platební neschopnosti v letošním roce je 87 procent z nich optimistických. Celkem 47 procent jich předpokládá mírné riziko, 40 procent žádné.

Podniky jsou převážně přesvědčeny, že možnosti zavedení úsporných opatření již vyčerpaly. V Česku zastává tento názor 58 procent firem. Omezení ztrátových činností přijala loni nebo plánuje letos 40 procent podniků, prodej neprovozních aktivit 23 procent, řízení pracovního kapitálu 51 procent, omezení investic 57 procent, snížení provozních nákladů 81 procent a redukci počtu zaměstnanců 57 procent podniků.

Závazky z obchodního styku platí 53 procent podniků v den splatnosti, 23 procent do sedmi dnů po splatnosti, devět procent více než sedm dnů po splatnosti a devět procent více než 30 dnů po splatnosti. Naopak 15 procent je platí před splatností a poskytuje tak svým dodavatelům obchodní úvěr.

Firmy uplatňují více nástrojů získávání pohledávek současně. Telefonní urgence používá 83 procent z nich, dopis 85 procent, pozastavení dodávek 72 procent, předání specializované agentuře 32 procent, soudní vymáhání 77 procent a návrh insolence 34 procent. Průzkum nezapočítává takzvané šikanózní návrhy.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK