Dluhová krize eurozóny pokračuje, snížen rating Španělska

28.04.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Berlín/New York 28. dubna (ČTK) - Dluhová krize v Evropě dnes pokračovala dalšími otřesy na finančních trzích, které ještě podněcovala úterní degradace řeckého a portugalského ratingu. Dnes se trhy na chvíli uklidnily díky zprávám, že finanční pomoc Mezinárodního měnového fondu a zemí eura pro Řecko bude proti původním plánům mnohem vyšší, novou nervozitu však přineslo snížení úvěrového ratingu Španělska.

Pomoc pro Řecko dosáhne 120 miliard eur (až tři biliony Kč), tedy mnohem víc, než dosud předpokládaných 45 miliard eur, a bude rozvržena na tři roky. Podle opozičních německých poslanců to řekl výkonný ředitel fondu Dominique Strauss-Kahn na schůzce s parlamentními předáky.

Podle německého ministra hospodářství Rainera Brüderleho však dosáhne pomoc Řecku v následujících třech letech dokonce 135 miliard eur. Podle původního plánu měli Němci Aténám přispět 8,4 miliardy eur, nyní Brüderle očekává, že na pomoc Řekům budou muset do roku 2012 vynaložit 25 až 30 miliard eur.

Šéf MMF však tyto údaje nepotvrdil s tím, že o rozsahu pomoci Řecko se stále ještě jedná. Spolu s prezidentem Evropské centrální banky Jeanm-Claudem Trichetem Strauss-Kahn po schůzce s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Berlíně zdůraznil, že na jednání MMF, ECB a EU v Aténách je nutné rychle dosáhnout dohody. Němečtí politici naznačují, že Bundestag by mohla dostat návrh zákona o německé pomoci Řecku v pondělí a schválit jej do 7. května.

Po zprávě o možnosti mnohem vyšší sumy pro Řecko finanční trhy dočasně oživily, zpět je však srazila agentura Standard & Poor´s, která snížila úvěrový rating Španělska o jeden stupeň na úroveň AA. Svůj krok zdůvodnila tím, že Španělsko čeká delší období slabého ekonomického růstu, než se dosud očekávalo.

S&P v úterý srazila rating Portugalska o dva stupně a známku Řecka dokonce o tři stupně do spekulativního pásma. To způsobilo otřesy na globálních finančních trzích, které se obávají státního bankrotu Řecka a finančních problémů dalších zemí jižního křídla eurozóny.

Kurz eura po informaci o rozsahu pomoci Řecku po propadu na roční minimum 1,3114 dolaru vyskočil o 0,6 procenta na 1,3220 USD, zpráva o španělském ratingu jej však srazila zpět na 1,3140 USD. Index západoevropského akciového trhu FTSEurofirst navázal na úterní propad o více než tři procenta a klesl o 0,9 procenta. Americké akcie kvůli španělskému ratingu ztratily počáteční zisky poté, co v úterý utrpěly kvůli evropským ratingům nejprudší pokles za téměř tři měsíce. Tokijská burza dnes v reakci na události v Evropě ztratila 2,6 procenta.

Přirážka, kterou investoři vyžadují u desetiletých řeckých vládních dluhopisů k úroku obdobných německých obligací, dnes vzrostla až nad deset procentních bodů, poté však klesla až k šesti bodům. Cena pojištění řeckého dluhu však zůstala nad úrovní Venezuely, donedávna nejrizikovější země ze 70 států sledovaných firmou CMA Datavision.

Dnešní jednání v Berlíně o pomoci Řecku bylo hlavním tématem německých zpravodajských televizí i serverů. Jejich komentáře se zaměřují především na to, že Německo bude muset Řekům poslat mnohem více peněz, než se původně předpokládalo. Podle průzkumů přitom Němci ve velké většině pomoc Aténám odmítají. Brüderlem zmíněná částka 135 miliard eur přitom nemusí být finální. Podle informací deníku Süddeutsche Zeitung Řekové požadují do konce roku 2012 pomoc dokonce ve výši až 150 miliard eur.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK