Nejrizikovější řidiči jsou nově z Ústí nad Labem

06.05.2010 | , Finance.cz
POJIŠTĚNÍ


Ještě donedávna přitom co se týče zavinění dopravních nehod kralovali řidiči z Prahy. Tyto údaje vycházejí ze statistik povinného ručení ČSOB Pojišťovny.

ČSOB Pojišťovna na základě statistik pojistných událostí z povinného ručení porovnává rizikovost řidičů z jednotlivých okresů republiky. K tomu jí slouží tzv. ČSOBP Index, kterým ČSOB Pojišťovna na základě statistik pojistných událostí z povinného ručení porovnává rizikovost řidičů z jednotlivých okresů republiky. Řidiči z Prahy dosud jednoznačně dominovali statistikám o zavinění dopravních nehod. Nicméně už během minulého roku se jim začali vyrovnávat motoristé především ze severních Čech.


Severočeši začínali dominovat už loni


Statistiky zveřejněné začátkem tohoto roku pak jasně deklarovaly fakt, že u řidičů z Ústeckého kraje v loňském roce nejvíce stoupla pravděpodobnost, že zaviní dopravní dohodu. Ústečtí řidiči tedy loni ještě nebyli „nejhorší“, nicméně nepříznivý trend nárůstu zavinění dopravních nehod pokračoval. Podle aktuálních údajů ČSOB Pojišťovny tak nyní předstihli motoristy z Prahy a umístili se na prvním místě v žebříčku nejrizikovějších řidičů.

Řidiči z Ústí nad Labem začali již loni Pražákům těžce šlapat na paty a nyní se jim je podařilo předstihnout. Není to však rozhodně žádný důvod k oslavě: v průměru během roku zaviní aspoň jednu nehodu každý devátý z nich,“ uvedl Jaroslav Král, ředitel odboru řízení produktů neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny.

Tabulka: Okresy s nejvyšší a nejnižší nehodovostí

Okresy s nejvyšší nehodovostí
ČSOBP Index Okresy s nejnižší nehodovostí
ČSOBP Index
Ústí nad Labem 11,50 Domažlice 3,64
Praha hl. m. 10,45 Klatovy 3,61
Ostrava 9,88 Prostějov 3,53
Sokolov 9,71 Ústí nad Orlicí 3,43
Praha-východ 8,77 Havlíčkův Brod 3,41
Praha-západ 8,62 Břeclav 3,35
Brno-město 8,41 Rokycany 3,28
Jablonec nad Nisou 7,93 Pelhřimov 3,25
Kladno 7,90 Plzeň-sever 3,09
Cheb 7,76 Třebíč 3,06


Riziko výhradně u osobních aut je stále nejvyšší v Praze


U majitelů osobních aut z hlavního města je ovšem pravděpodobnost zavinění nehody stále vysoce nadprůměrná, což jednoznačně vyplývá i z porovnání hodnot ČSOBP Indexu pro celé kraje. V něm má Praha před ostatními regiony ČR stále zřetelný náskok.


Graf: Rizikovost řidičů v jednotlivých krajích ČR (počet zaviněných nehod z povinného ručení za 1–4 2010 připadajících na 100 řidičů osobních aut, v přepočtu na roční bázi)

Rizikovost řidičů v jednotlivých krajích ČR 


Neplatí, že více nehod způsobují řidiči v částech republiky s hustším provozem


Neplatí přitom jednoduché rovnítko, že více nehod způsobují řidiči v těch částech republiky, kde je registrováno více aut, a kde lze tedy očekávat větší hustotu provozu. Nejméně osobních aut je například registrováno v Karlovarském kraji, ale hodnota ČSOBP Indexu pro tento region je po Praze druhá nejvyšší. Obdobný nesoulad mezi počtem registrovaných aut a frekvencí nehod lze pozorovat také v kraji Libereckém, Zlínském a Ústeckém – řidiči z těchto krajů způsobují podstatně více nehod, než by odpovídalo počtu zde registrovaných aut. Opačná situace je u řidičů z Plzeňského, Jihomoravského a zvláště Středočeského kraje.



Jak se počítá ČSOBP Index?


ČSOBP Index škod z povinného ručení byl vypočten na základě statistik ČSOB Pojišťovny pro vozidla do 3,5 tuny za leden až duben 2010, a to jako podíl počtu pojistných událostí z povinného ručení a počtu pojištěných vozidel v daném okrese, přepočtený na roční bázi. Například rovná-li se ČSOBP Index deseti, znamená to, že na každých 100 pojištěných vozidel připadá ročně 10 zaviněných dopravních nehod.

Rozhodující pro jeho výpočet není místo, kde k nehodě dojde, ale okres, v němž má viník nehody, který je u ČSOB Pojišťovny pojištěný na povinné ručení, přihlášené své vozidlo. Znamená to, že když například motorista z Chebu způsobí nehodu v Karviné, bude se tato nehoda započítávat do hodnot ČSOBP Indexu pro okres Cheb. Výpočet ČSOBP Indexu se opírá o statistiky bezmála 370 000 vozidel pojištěných u ČSOB Pojišťovny.

Autor článku

Lukáš Pololáník  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: POJIŠTĚNÍ