Zahraniční obchod Číny skončil v dubnu nečekaně v přebytku

10.05.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Peking 10. května (ČTK) - Zahraniční obchod Číny skončil v dubnu nečekaně v přebytku 1,7 miliardy USD (33,7 miliardy Kč). V březnu naopak bilance zahraničního obchodu poprvé za šest měsíců vykázala deficit 7,2 miliardy USD. Vývoz i dovoz prudce rostly. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila tisková agentura Nová Čína.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v dubnu opět schodek, a to 2,5 miliardy USD. Vývoz v dubnu vyskočil o 30,5 procenta na 119,9 miliardy USD. Hodnota zboží a služeb dovezených v dubnu do země stoupla o 49,7 procenta na 118,2 miliardy USD.

Údaje o zahraničním obchodu jsou dalším potvrzením toho, že čínská ekonomika pokračuje v růstu, přestože síla globálního ekonomického oživení je stále nejistá. Čína je třetí největší ekonomikou světa.

Čína od poloviny roku 2008 drží kurz domácího jüanu vůči dolaru beze změny. Snaží se tak zmírnit negativní dopad globální finanční krize na svůj vývoz. Kurz domácí měny vůči dolaru dlouhodobě kritizují Spojené státy i další obchodní partneři Číny, protože podle nich je jüan podhodnocený, což poskytuje čínským vývozcům nepoctivou výhodu.

Podle analytiků dnešní zpráva o vývozu nepatrně posílila šanci, že by jüan mohl posílit, avšak načasování takového kroku je stále nejisté. Nejvyšší představitelé země již dříve oznámili, že předtím, než začnou rušit opatření zavedená v době vrcholu krize na podporu ekonomiky, včetně zmrazení kurzu jüanu, se chtějí ujistit, že zahraniční poptávka trvale oživila.

Čínská ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí o 11,9 procenta, nejrychleji od roku 2007. Hrubý domácí produkt zrychlil expanzi z 10,7 procenta v předešlém čtvrtletí. Vysoký ekonomický růst zvyšuje poptávku po dovozu surovin a energie, napsaly agentury AP a Reuters.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK