Experti: Volební kampaň je ostrá a nákladná, ale málo nápaditá

10.05.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 10. května (ČTK) - Letošní volební kampaň politických stran je podle reklamních expertů ostrá, velice nákladná, profesionálnější než dříve, ale málo nápaditá. Nejvíce jim vadí osočování konkurentů. Politici neumí využít ke svému prospěchu média, ani potenciál internetu a sociálních sítí, jako je Facebook, Twitter či YouTube, uvedli odborníci v anketě ČTK.

"Je vidět postupná profesionalizace v přípravě kampaní. Namísto bezobsažných frází se už některé politické strany naučily komunikovat jednoduché a srozumitelné body svých volebních programů. Je zde tedy vidět příklon ke klasickým kampaním, které využívá komerční sféra," řekl ČTK ředitel agentury TBWA Radek Dráb. Nové strany podle něj správně pochopily, že jejich největší výhodou není originální volební program, ale tvář lídra.

Oficiální část je po grafické stránce celkem vydařená, billboardy jsou krátké a sdělné a jsou snad všude, souhlasil ředitel Big Partnership Media Jiří Lichý. Překvapilo jej, že krize je celkem malým tématem. Naproti tomu se opakuje téma korupce. Neoficiální část, tu pomlouvačnou, zhodnotil velmi negativně. "Myslím si, že přinese jen velmi málo voličů," poznamenal.

"Kampaně jsou ostřejší a stojí hodně peněz. Soudím, že celý ten blázinec, co otravuje lidi, by se měl nějak regulovat," řekl ČTK Jiří Mikeš z katedry obchodního podnikání a komerčních komunikací VŠE.

"Stejná blamáž jako dřív. Nechápu, proč se za svoje peníze musím dívat na ošklivé obličeje, slibující mi nesmysly nebo ještě hůř, osočující ty ostatní," komentoval kampaň ředitel Young & Rubicam Petr Havlíček. Někdo podle něj zřejmě politikům poradil, že lepší než říct, co pro lidi opravdu udělají, je házet špínu na druhé, a tím o sobě nesdělit vůbec nic. Nejlépe na něj působí kampaň TOP 09, protože má prý alespoň koncept. "Pohádkové sliby ČSSD mě urážejí, nekonkrétnost ODS zaráží, tupá hesla z 80. let KSČM nepřekvapuji, ostatní nijak neoslovuje," podotkl.

Mikeše překvapily jen Věci veřejné "článkovou kampaní". "Pokud budu hodnotit pouze vizuální část, nikoli obsahovou, tak nejlépe jsou na tom ODS a ČSSD. TOP 09 příliš sází na tvář Karla Schwarzerberga," míní Lichý.

Dráb z čistě marketingového pohledu považuje za zdařilou kampaň ČSSD, a to jak z hlediska obsahu, který má potenciál oslovit, tak zacílení na jednotlivé voličské skupiny. Kampaň ODS podle něj používá podobné taktiky. Zde je vidět poučení z minulých kampaní, kdy ČSSD byla kvalitně vedenými kampaněmi výrazně před ODS. Léta neměnnou a marketingově neúčinnou kampaň vedou prý lidovci a KSČM, kteří ale míří především na své věrné voliče. Věci veřejné a Top 09 sází především na známé tváře a zároveň obě pracují s jednou klíčovou myšlenkou, konec korupce (VV) a úspory (TOP 09), dodal.

Překvapením je pro Drába bojkot "pravicových“ médií ze strany ČSSD kvůli údajnému vyvolávání atmosféry konfrontace a nenávisti ve společnosti a jako reakce na útok na Bohuslava Sobotku. Nečekal také to, že žádná politická strana nebyla schopna využít potenciál sociálních sítí. "Tento fakt vynikne ještě více, když si uvědomíme, že každý marketingový manažer dnes zná úspěšný příběh předvolebního tažení Baracka Obamy, které bylo založeno právě na sociálních sítí a kontaktním marketingu," upozornil.

Lichý odhadl celkové náklady za všechny strany na stovky milionů korun. "Outdoor je prakticky zaplněn předvolebními kampaněmi, tisk jakbysmet, televize a radia plná debat, takže celkový mediální prostor má hodnotu stovek milionů Kč," souhlasil Havlíček.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK